Yükleniyor...

Beşiktaş, Metaverse’e Adım Atıyor: Amaç Çevre Bilinci Yaratmak

Beşiktaş Belediyesi, "Beşiktaş Metasaver Project" ile metaverse'e adım atıyor.

Ekran Resmi 2022 02 03 09.35.04

Beşiktaş Belediyesi, “Beşiktaş Metasaver Project” ile metaverse’e adım atıyor. Bu proje ile belediye metaverse için geri dönüşüm kutuları geliştiriyor.

Çevreye karşı duyarlılığı ve inovatif sürdürülebilirlik çözümleriyle ön plana çıkan Beşiktaş Belediyesi, daha yaşanabilir bir çevre için şimdi de metaverse evreninde farkındalık yaratmak amacıyla harekete geçiyor. En son Dönüştür Kazan projesiyle Beşiktaş halkını geri dönüşüme yönlendiren belediye, “Geleceğe, yaşanabilir bir dünya borcumuz var” sloganıyla ön plana çıkan Beşiktaş Metasaver Project ile metaverse evreni için geri dönüşüm kutuları geliştiriyor. Bu projedeki amaç; atıklar konusuna dikkat çekmek ve temiz bir çevre bilinci oluşturmak.

Projenin sonraki aşamasında ise enerji tüketimine sebep olan ve çevreye zarar veren gereksiz e-postalar, fotoğraflar ve dosyalar gibi dijital atıklar için çözümler üretmek yer alacak.

Ekran Resmi 2022 02 03 09.46.00

Konuyla ilgili olarak belediye tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Birçok çevre projesine imza atmış bir belediye olarak geri dönüşüm ve atık ayrıştırma konuları her zaman gündemimizde oldu. Şu an, bu alanda gerçekleştirdiğimiz onlarca proje devam ediyor. Son olarak Dönüştür & Kazan uygulamamızla da komşularımızın atıklarını geri dönüştürmeleri için teşvik edici sistemler kurduk.  Şimdi de metaverse evreni için geri dönüşüm kutuları geliştirdik. Öncelikle yaşadığımız çevredeki atıklarımız için farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. 

Bir sonraki aşamadaki amacımız ise dijital atıklarımız için çözümler üretmek olacak. Sakladığımız gereksiz e-postalarımız, fotoğraflarımız, dosyalarımız, hepsi mutlaka bir yerlerde enerji tüketimine sebep oluyor. Atık kutularımız, Metaverse evreninde dijital atıklarımız için bir ayrıştırıcı görevi üstlenecek ve dijital atıklarımız konusunda da vatandaşlarımızı bilinçlendirecek.”

Projenin web sitesinde Sandbox, Decentraland ve Gala Games gibi projelerin logoları yer alıyor. Fakat konuyla alakalı olarak detaylar henüz açıklanmamış durumda.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner