Yükleniyor...

Bitcoin 10.000 Dolar Seviyesini Neden Geçemiyor?

Bitcoin'in (BTC) fiyatı, bir ay içinde üçüncü kez 10.

bitcoin direnc seviyesi

Bitcoin’in (BTC) fiyatı, bir ay içinde üçüncü kez 10.000 dolar seviyesi üzerinden red yedi ve bu direnç seviyesi boğaların bu savaşında bir sorun olmaya devam ediyor.

Son birkaç saat içinde BTC fiyatı bazı borsalarda 10.000 dolar seviyesinin üzerine yükseldi ve hızlı bir şekilde geri döndü. Yaşanılan hızlı reddetme, 30 gün içince üçüncü kez Bitcoin fiyatının 10.000 dolarlık direnç seviyesinde red yediği anlamına geliyor.

Yaşanan bu hareketliliğe katkıda bulunabilecek faktörler olarak; Federal Rezerv’in toplantısı, kısa pozisyonların tasfiyesi ve çok yıllı direnç alanının 10.000-10.500 dolar arasındaki sürekli esnekliği olarak gösterilebilir.

FED Toplantısı

Fed, Bitcoin’in volatilitesindeki ani artıştan kısa bir süre önce Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC) toplantısını gerçekleştirdi ve toplantı sırasında Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, iş piyasasının dibe vurmuş olabileceğini belirtti.

Mart ayından bu yana özellikle kurumsal yatırımcılar, iş piyasasındaki problemler sebebi ile borsadaki kısa vadeli hareketleri konusunda oldukça temkinli davranıyorlar.

İşsizlik oranları ilk zamanlar çift haneli olması öngörülüyordu ve bu da yüksek net değerli yatırımcılar için büyük bir endişe kaynağı olmak için yeterli bir sebep. Aşağı yönlü riske karşı korunmak için, bu yatırımcılar düşük riskli tahviller gibi daha güvenli alternatifleri tercih ediyorlar. FOMC toplantısından çıkan olumlu verilere rağmen, hem ABD borsası hem de Bitcoin fiyatı yükselişin hemen ardından düşüşe geçti.

Bitcoin Vadeli İşlemlerde Tasfiye

30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde, sadece BitMEX borsasında 14 milyon dolarlık Bitcoin short pozisyon tasfiyesi gerçekleşti. Bitcoin’in fiyatı 15 dakika sonra da %4’lük bir düşüş yaşadı ve aynı borsada bu sefer de 2 milyon dolarlık long pozisyon tasfiyesi gerçekleşti. Toplamda yaklaşık bir saat içerisinde, 16 milyon dolarlık tasfiye gerçekleşti.

Mayıs ayı başından bu yana Bitcoin piyasasındaki spot hacmindeki düşüş sebebi ile, vadeli işlemler piyasası günlük BTC hacminin büyük bir bölümünü oluşturdu.

On milyonlarca dolar değerinde vadeli işlem sözleşmesi kısa bir süre içinde oldukça değişken bir fiyat hareketiyle tasfiye edildiğinde, BTC’nin fiyatının her iki yönde hızlı bir şekilde hareket etmesi olağan karşılanır.

Bitcoin’in Çok Yıllı Direnişi 

2019 yılının ortasından bu yana, 10.000-10.500 dolar bölgesi Bitcoin için güçlü bir direnç bölgesi olarak konumunu koruyor. BTC’nin fiyatı bu aralıktan ne zaman ayrılmaya çalışsa, sert bir düşüş ile karşı karşıya kalıyor.

Kripto yatırımcısı Koroush AK tarafından yapılan açıklamaya göre, bugün yaşanan sert yükseliş ve düşüş sonrası, başka bir direnç seviyesi olan 9.850 dolar bölgesi önemli derecede azaldığı belirtildi. 9.850 dolar seviyesindeki direncin azalması sonucu, 10.000 dolar direnci artık daha önemli bir konuma geldi.

Bitcoin (BTC) yazım itibari ile 9.893 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner