Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi: 24 Eylül 2020

Bitcoin (BTC), önceki gün 11 bin 800’lü seviyelerden ciddi bir düşüş yaşayarak 11 bin 300 doların da altına gerilemişti.

bitcoin analizi 24 eylul

Bitcoin (BTC), önceki gün 11 bin 800’lü seviyelerden ciddi bir düşüş yaşayarak 11 bin 300 doların da altına gerilemişti. Lider kripto para birimi dün zararları konsolide etmeye başladı. BTC, yazının yazıldığı sırada 10 bin 320 dolardan işlem görüyordu.

Kripto para piyasası şu anda her iki yönde de güçlü bir ivmeye sahip değil. Hem boğalar hem de ayılar bir çıkmaza girdi ve bu da Bitcoin’in -ve çoğu büyük altcoin’in– sıkı konsolidasyon kanallarına girmesiyle sonuçlandı. Yakından izlenecek iki kısa vadeli seviye 10 bin 400 dolar ve 10 bin 600 dolardır. Bunlar, 11 bin 200 dolarlık yüksek seviyelerde reddedilmesinin ardından BTC tarafından oluşturulan aralığın üst ve alt sınırlarını işaret ediyor. Tüm piyasa eğilimlerinin bir sonraki yeri, bu seviyelerden hangisinin önce kırıldığına bağlı olabilir.

Analist OctaFX’e göre Bitcoin, S&P 500 ve diğer ABD hisse senedi piyasalarında yoğun teknik satışlarla geçen bir günün ardından, yeni haftalık ticarette en düşük seviyesine ulaştı. Simetrik bir üçgen modelinin altındaki kırılmanın ardından teknik satış da son düşüşte bir faktör oldu. BTC/USD boğalarının 10 bin 500 dolarlık direnç alanına doğru bir ralliyi teşvik etmek için 10 bin 200 dolar seviyesini savunması gerekiyor.

BTC/USD çifti sadece 10 bin 500 dolar seviyesinin üzerinde işlem yaparken yükseliyor, kilit direnç 11 bin 100 dolar ve 11 bin 400 dolar seviyelerinde bulunuyor. BTC/USD çifti 10 bin 500 dolar seviyesinin altında işlem yaparsa, satıcılar 10 bin 200 dolar ve 9 bin 600 dolar seviyelerini test edebilir.

Dolar vs Bitcoin

Son aylarda paylaşılan ortak görüş, Bitcoin’in ABD dolarının değerindeki artışlardan olumsuz etkilenmesidir. Örnek olay: Şubat ve Mart aylarında dolar yükselmeye başladığında BTC; S&P 500 ve altın fiyatı gibi düşüşe geçti. Daha yakın zamanlarda, Bitcoin Ağustos ayında zirve yaptığında, ABD doları ölü bir kedi sıçramasının ortasındaydı.

Ancak son günlerde ve haftalarda, iki pazarın bağlantısı kopmaya başladı. ABD Doları Endeksi (DXY )%1-2’lik güçlü bir sıçrama geçirdiğinden Bitcoin biraz yatay seyretti. Bir analist, bu iki pazar arasında devam eden kopukluğun BTC’nin daha da yükselmeye hazır olduğunun bir işareti olabileceğini söylüyor.

Bitcoin Rallisi Yakında Gelebilir

ABD doları yükselirken, Crypto Amsterdam adlı bir analist Bitcoin’in yükselişte güçlü bir hareketin eşiğinde olabileceğini düşünüyor. Analist, aşağıda yer alan tabloyu 22 Eylül’de paylaştı. Bu, ABD dolarının en son gücünü gösterdiğinde ve Bitcoin’in hemen düşüşe geçmediğinde, kripto para biriminin parabolik bir şekilde yükselmeye başladığını gösteriyor.

Bu eğilimin BTC’nin yakında toparlanacağı anlamına gelebileceği konusunda yorum yapan trader, şunları söyledi:

“DXY güç gösteriyor ve BTC düşüş göstermiyor mu? Bunu daha önce gördük mü? Evet, 2017’de 20K’ya doğru yaşanan ralliden önce. Aynı dolar değeri, her ikisinden de aynı fiyat hareketi ve her ikisinden de aynı davranış. Her zaman ortaya çıkmayan korelasyonun güzel bir örneği.”

Dolar Gerçekten Düşecek mi?

Birçoğu, ABD Dolarının çöküşüne devam edeceğine ve dolayısıyla Bitcoin’in daha yüksek seviyelerde çalışmasına olanak sağlayacağına ikna olmuyor. Bir trader kısa süre önce aşağıdaki grafiği paylaşarak DXY’nin son düşük seviyelerden %2’nin üzerinde kazanç elde etmesine rağmen daha yüksek ölçeklendirme alanı olduğunu gösterdi.

Başka bir analist, yakın tarihli bir tweet’te, Bitcoin’in kısa vadeli zaman çizelgesinin Gann tabanlı bir analizinin, Aralık ortasının kripto para birimi için çok önemli bir nokta olduğunu gösterdiğini açıkladı. Bu nedenle, bu zamana kadar net bir yönlülük elde edemeyebilir, bu da önümüzdeki birkaç ayın uzun bir yatay ticaret dalgası görmesine neden olabileceği anlamına gelir.

Aralık Ayı Dönüm Noktası

Popüler analist Bitcoin Jack yakın zamanda Bitcoin’in Gann tabanlı bir zaman analizinin Aralık ortasının kripto para birimi için çok önemli bir an olduğunu gösterdiğini belirtti. Bu, bu zaman dilimine girme eğiliminin 2021’in tonunu belirleyebileceği anlamına geliyor. Analist, haftalık mumunda 10 bin doların üzerinde kaldığı sürece BTC’de yükselişe geçtiğini söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner