Yükleniyor...

Bithumb Yöneticisinin Rüşvet Aldığından Şüpheleniliyor

Bithumb’dan bir yetkili, proje listelemesini kolaylaştırma karşılığında rüşvet aldığı gerekçesiyle soruşturma altına alındı.

Bithumb Eski Sahibine 8 Yil Hapis Cezasi

Bithumb’dan bir yetkili, proje listelemesini kolaylaştırma karşılığında rüşvet aldığı gerekçesiyle soruşturma altına alındı. 

Soyadı Lee olan şahsın ilk adı ise yasal sebeplerden ötürü açıklanmadı. Lee’ye rüşvet verdiği iddia edilen projenin adı da gizlenen bilgiler arasında yer alıyor. Seul Güney Bölgesi Savcılığı’nın Mali Soruşturma Bölümü tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Lee’nin bazı eşya ve belgelerine el konulduğu da aktarılan bilgiler arasında bulunuyor.

Savcılık Soruşturması Devam Ediyor

Konuyla ilgili yorum yapmayı reddeden Bithumb sözcüsü Chosun, savcılık soruşturmasının devam ettiğini doğruladı. 

Bununla birlikte, Güney Kore kripto borsası endüstrisine birkaç ay içerisinde ikinci darbe gelmiş oldu. Şubat ayında, soyadı Jeon olan eski bir Coinone yetkilisi de Seul Güney Bölge Savcılığı tarafından soruşturma altına alınmıştı. Savcılar, Jeon’un Coinone platformunda birkaç coin listeleme karşılığında yüz binlerce dolar almış olabileceğini düşünüyor. 

Hukuk uzmanları, mahkemelerin bu tür durumlarda ağır cezalar verme yetkisine sahip olmadığını belirterek yasal reform çağrısında bulundular. 

Bazı uzmanlar ise borsaların hangi coin’leri listeleyeceklerini kendileri belirleyerek çok geniş bir alana sahip olduklarını belirtti. Uzmanlar arasında yer alan bir avukat, menkul kıymet ticareti söz konusu olduğunda, yerel sağlayıcıların düzenleyici kurumlardan onay almak zorunda olduğunu ancak kripto borsaları söz konusu olduğunda böyle bir kurumun müdahale etmediğini belirtti. 

Bithumb, Ocak ayında bir fiyat manipülasyonu soruşturmasının parçası olarak baskına uğramıştı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner