Yükleniyor...

Bitmain, Para Cezasına Çarptırıldı 

Pekin merkezli kripto para madencilik firması Bitmain, Çin’deki vergi düzenlemelerini ihlal ettiği gerekçesiyle 3,7 milyon dolarlık para cezası aldı.

bitmain

Pekin merkezli kripto para madencilik firması Bitmain, Çin’deki vergi düzenlemelerini ihlal ettiği gerekçesiyle 3,7 milyon dolarlık para cezası aldı. 

Yerel haber ajansı Sina Finance’in 11 Nisan tarihli haberine göre Bitmain Technologies, Devlet Vergi İdaresi Pekin Belediye Ofisi tarafından vergi cezasına çarptırıldı. Haberde, Çin’in özel ve kamu şirketlerinin veri kaydı olan Qichacha’dan alınan ayrıntılara atıfta bulunularak, yetkili makamın Bitmain’e yaklaşık 25 milyon Çin yuanı ceza kestiği belirtildi. 

Bitmain, Vergi İhlallerine İlişkin Bildirim Aldı

Bitmain, Çin vergi tahsilatı idaresi yasalarına uygun olarak kişisel gelir vergilerini ödemediği iddiasıyla cezalandırıldı. 

Açıklamada Bitmain çalışanlarının maaşları, ikramiyeleri, emek temettüleri ve ödeneklerinden elde edilen gelirler üzerindeki vergilerle ilgili belirli ihlallere atıfta bulunuldu. Vergi dairesi ayrıca, vergi müfettişlerinin Ağustos 2022’de Bitmain’e belirli vergi ihlallerine ilişkin bir bildirim gönderdiğinin de altını çizdi. Bitmain’in Pekin birimi şimdiye kadar toplam 16,6 milyon yuan’lık kişisel gelir vergisini ödemedi. 

2013 yılında kurulan Bitmain, kripto madenciliğine özel donanım ve çözümler üretmesiyle tanınan dünyanın en büyük kripto madenciliği şirketlerinden biri. Şirket, Çin hükümeti tarafından uygulanan kripto yasakları sonrası Ekim 2021’de Çin’deki faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştı. 

Eylül 2022’de Bitmain’in kurucusu Jihan Wu, uzun süren kripto kışından etkilenen madencilik sektörünü desteklemek için 250 milyon dolarlık bir fon oluşturdu. Wu, 2021 yılında Bitmain’den ayrıldıktan sonra Bitmain’in yan kuruluşu olan Bitdeer’i kurdu. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner