Yükleniyor...

CoinGecko, NFT Kullanımına Dair Rapor Yayımladı

CoinGecko ve Blockchain Research Lab tarafından gerçekleştirilen ankete göre, NFT satın almak için en önemli nedenler "fayda" ve "uzun vadeli kârlılık" oldu.

finansal istikrar kurulu kripto varliklara yonelik rapor hazirlayacak

CoinGecko ve Blockchain Research Lab tarafından gerçekleştirilen ankete göre, NFT satın almak için en önemli nedenler “fayda” ve “uzun vadeli kârlılık” oldu.

CoinGecko’nun raporuna göre, anket katılımcılarının yüzde 77‘sinden fazlası bir NFT’yi satın alırken, amaçlanan işlevi için kullanmanın ön planda olduğunu belirtti. Bununla birlikte, yüzde 15.7’si kullanım konusunda nötr olduklarını ve yüzde 6,7’si ise NFT satın almadan önce karar verme sürecinde bunun önemli olmadığını düşündüklerini belirtti. 

Kar Elde Etmek İlk Sırada Geliyor

Ankete katılanların yüzde 76’sından biraz fazlası, satın aldıkları NFT’lerini daha yüksek bir fiyata satmayı planladıklarını belirtirken, uzun vadeli kar potansiyeli en önemli ikinci faktör oldu. 

NFT’ler ilk çıktığı zamanlarda çok yüksek meblağlara satılmıştı, ancak piyasa daha geniş kripto piyasasıyla birlikte büyük bir gerileme yaşadı. Buna rağmen NFT pazarının 2030’a kadar 230 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

İnsanların NFT satın almalarının üçüncü en önemli nedeni, merkezi olmayan özerk bir organizasyona (DAO) paydaş olarak katılmaktı ve yüzde 72.9’u böyle bir projede pay sahibi olma fırsatıyla motive oldu. 

Diğer nedenler arasında ise teknolojiye duyulan ilgi, topluluk katılımı ve bir NFT koleksiyonu ile ilişkili iş veya sanat eserine duyulan heves yer aldı. Ankette, en önemsiz olarak sıralanan neden, yüzde 59,5 ile düzeni bozmak veya değiştirmek oldu. 

Genel olarak, listelenen 11 nedenin tümü nötr veya önemsiz olmaktan ziyade belli bir önem düzeyine sahip olarak değerlendirilmiştir. 

Sonuçlar, CoinGecko ve Blockchain Research Lab tarafıdan Aralık 2022 ve Ocak 2023 tarihleri arasında yapılan bir ankette incelenen 343 yanıttan alınmıştır. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner