Yükleniyor...

Bu kripto kategorileri şimdiden 2024’e damga vurdu!

Kripto para endüstrisinin 2024'ün ilk yarısında en kârlı sektörleri ortaya çıktı; memecoin'ler ve yeni ortaya çıkan sektörler kârdan aslan payını alıyor.

kripto btc bitcoin veri

Kripto para endüstrisinin 2024’ün ilk yarısında en kârlı sektörleri ortaya çıktı; memecoin’ler ve yeni ortaya çıkan sektörler kârdan aslan payını alıyor.

BitEye, CoinGecko ve Wu Blockchain’den elde edilen verilere göre memecoinler, 2024’ün başından bu yana yüzde 1.834 gibi şaşırtıcı bir getiri kaydederek rekabete liderlik etti. İkinci sırada, yatırımcılara yüzde 214 getiri sağlayan gerçek dünya varlıkları (RWA) sektörü yer aldı. Yapay zeka blockchain projeleri yüzde 72 oranında sağlıklı bir getiri sağlarken, fiziksel altyapı ağları (DePIN) yüzde 59 oranında getiri elde etti.

kripto vergi istatistik

Dijital varlıkların temelini oluşturan Bitcoin ve Ether iyi performans göstermeye devam etti; ETH, yılbaşından bugüne yüzde 50’lik kazançlar sergilerken, Bitcoin yaklaşık yüzde 45’lik bir getiri elde etti.

Ek olarak, katman-1 platformları ortalama yüzde 43 getiri sağlarken, oyun ve merkeziyetsiz finans gibi sektörler rekabette geride kaldı ancak yine de sırasıyla yüzde 19 ve yüzde 3 gibi mütevazı getiriler kaydetmeyi başardılar. Ancak katman-2 sektörü kayda değer bir düşüş yaşadı; toplam kayıplar ortalama yüzde 41 civarındaydı.

en çok yükselen 5 kripto kategorisi

Memecoin’ler kripto piyasasını domine etti 

Memecoin’lerdeki hızlı yükseliş kısmen Solana ağına bağlanabilir. Mayıs ayında yalnızca Solana blokzincirinde 541.000 yeni token basıldı. Andrew Tate, rapçi Lil Pump ve Iggy Azalea gibi ünlüler ve fenomenler, memecoin’lerini başlatmak için ağa akın etti.

Solana’nın mimarisi ve token ve akıllı sözleşme dağıtımını basitleştiren kullanıcı dostu özelliklere odaklanması, ağa , Pantera Capital tarafından Solana’ya verilen bir unvan olan blockchain’in MacOS’u olma ününü kazandırdı.

memecoin kripto altcoin

RWA etkili bir performans sergiledi

Yaygın olarak dijital varlıklar için bir sonraki sınır olarak görülen RWA, yatırım fonları, hisse senetleri, tahviller ve hatta gayrimenkullerin zincire taşınmasıyla sonunda 874 trilyon dolarlık zenginliği kapsayabilir.

Chainlink gibi projeler, servetin dağıtılmış defter teknolojisi aracılığıyla dijitalleştirilmesine öncelik veren yeni ortaklıklarla, dünya varlıklarını blockchain’e taşıma yönünde ilerleme kaydetmeye devam ediyor.

rwa

NVIDIA’dan kripto sektörüne doping

Uzun bir süredir geliri artışta olan NVIDIA, yapay zeka coin’lerine olan talebi artırdı. NVIDIA piyasa değerinin yükseliş ivmesi yakalamasıyla talep gören yapay zeka coin’leri, listenin üçüncü sırasında yer aldı. Pek çok kripto yatırımcısı, sıradaki boğa sezonuna yapay zeka projelerinin damga vuracağını düşünüyor.

yapay zeka yukselis

DePIN, potansiyeliyle öne çıktı

Blokzinciri ağlarının fiziksel altyapılara dönüşmesini sağlayan DePIN alanı, 2024’e iyi bir giriş yapmıştı. Piyasanın da pozitif seyri eşliğinde rüzgarı arkasına alan DePIN kategorisi, kripto yatırımcılarının büyük bir kısmı tarafından potansiyelli olarak görülüyor. 2024 yılı içinde AI, memecoin ve RWA trendlerini güçlü bir şekilde izledik. Aynı etkinin DePIN tarafında gerçekleşip gerçekleşmeyeceği tartışma konusu yarattı.

DePin

Katman-1’ler eskisi kadar parlayamadı

Katman-1 kategorisi listede yer alsa bile geçtiğimiz süreçlerdeki gibi etkili bir performans ortaya koyamadı. Solana her ne kadar yükseliş yaşayıp memecoin’ler eşliğinde talep görse de katman-1’leri sırtlayamadı. 2024’ün ilk yarısında yüzde 43 artış gösteren katman-1’ler, DePIN kategorisinin altında yer aldı.

katman 1 kripto para

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner