Yükleniyor...

BUSD Aktivitesi İki Yılın En Düşük Seviyesinde

Glassnode verilerine göre, BUSD gönderen ve alan adreslerin sayısı son iki yılın en düşük seviyesine ulaştı.

binance

Glassnode verilerine göre, BUSD gönderen ve alan adreslerin sayısı son iki yılın en düşük seviyesine ulaştı. 

Düzenleyicilerin, Binance’in önceden desteklediği stablecoin’i mercek altına almasından bu yana BUSD aktivitesi büyük ölçüde düştü. Genellikle BUSD kısaltmasıyla bilinen Binance USD, Binance ve finansal hizmetler sağlayıcısı Paxos arasında gerçekleştirilen ortak bir projedir. 

BUSD Düşerken, Tether Yükseliyor

Binance USD faaliyetlerindeki düşüş, Paxos’un Şubat ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) bir Wells bildirimi almasının ardından yaşandı.

Düzenleyici kurum, BUSD’yi kayıtsız bir menkul kıymet olarak sınıflandırdı. Ertesi ay Binance CEO’su Changpeng Zhao, borsasının Endüstri Kurtarma Girişimi fonlarından kalan yaklaşık 1 milyar doları Bitcoin, Ethereum ve BNB’ye dönüştüreceğini açıkladı. Kripto varlıklar ise sadece Binance USD ile alınacaktı. 

Bir zamanlar 23 milyar doların üzerinde arz oluşturan BUSD, bugün 6 milyar doların biraz üzerinde seyrediyor. 

Tether’in USDT’si ise şu anda 82 milyar dolardan fazla. Bu sayı, Circle tarafından çıkarılan ve ikinci sırada yer alan USDC’den yaklaşık 50 milyar dolar daha fazla. 

Kripto sektöründeki açık ara en baskın stablecoin olan Tether, nispeten hızlı bir şekilde yeni token’lar basmaya devam ediyor. 

Özellikle Ethereum’un stablecoin arzına bakıldığında, toplam USDT 36 milyardan fazla token’a ulaşıyor. Binance USD ise toplamda 6 milyar token’ın biraz üzerinde yer alıyor. Bazılarına göre USDT arzı, tarihsel olarak Bitcoin fiyatının ya da bir bütün olarak kripto piyasasının eğilim göstereceği yönü belirlemede yardımcı olmuştur. 

The Block’ta araştırma direktörü olan Simon Cousaert, geçen ay yaptığı açıklamada: “Genel olarak Tether, daha yüksek talep gördüğünde yeni USDT ihraç ediyor. Bu, sisteme yeni nakit para girdiğini gösterir” ifadelerini kullandı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner