Yükleniyor...

Çin Polisi, Dijital Yuan Dolandırıcılıklarıyla Uğraşıyor

Çin’de, dijital yuan ile ilgili dolandırıcılık vakaları yaygınlaşmaya başladı.

yuan

Çin’de, dijital yuan ile ilgili dolandırıcılık vakaları yaygınlaşmaya başladı. Çin polisi, dijital yuan e-CNY ile ilgili yeni bir dolandırıcılık vakasını daha yakaladı.

Çin polisi, bu ayın başlarında dolandırıldığını söyleyen kurbandan bir ihbar aldı. Mağdur, bir şüpheliden telefon aldığını, kendisinden kişisel banka hesap bilgilerini ve doğrulama kodlarını istediğini söyledi.

Dolandırıcılar, elde ettikleri kişisel verilerle kurban adına e-CNY dijital cüzdan kurdular ve cüzdanına banka hesabından 300.000 yuan (47.000 ABD Doları) üzerinde para yüklediler. Para daha sonra şüphelinin kendi dijital yuan cüzdanına aktarıldı.

cin polisi 2

Çin Polisi, 60.000 Yuana El Koydu

Soruşturma sırasında polis, paranın doğudaki Shandong eyaletindeki Li soyadlı bir şüpheliye ait bir dijital cüzdana aktığını tespit etti. Li, bir dolandırıcılık çetesi için e-CNY aracılığıyla kara para aklama şüphesiyle gözaltına alındı. Polis, Li’nin yasadışı yoldan elde ettiği yaklaşık 60.000 yuana (9.400 ABD Doları) el koydu.

Bu olay, Çin’de dijital yuanla ilgili yaşanan ilk dolandırıcılık vakası değil. Bu ayın başlarında, Çin polisi, e-CNY ile ilgili bir tele-dolandırıcılık davasını da çözmüştü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner