Yükleniyor...

Çin’de 16.000’den Fazla Metaverse Ticari Marka Başvurusu Yapıldı

Metaverse kavramı popülerlik kazanmaya devam ederken, Tencent, Xiaohongshu ve iQiyi dahil olmak üzere birçok şirket "metaverse" ile ilgili ticari markalar için başvuru yapmaya çalıştı ancak başvurular reddedildi.

metaverse 1

Metaverse kavramı popülerlik kazanmaya devam ederken, Tencent, Xiaohongshu ve iQiyi dahil olmak üzere birçok şirket “metaverse” ile ilgili ticari markalar için başvuru yapmaya çalıştı ancak başvurular reddedildi.

Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi (CNIPA) tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin’de “metaverse” kelimesini içeren 16.000’den fazla ticari marka başvurusunun dosyalandığı bildirildi.

Ocak ayında CNIPA, metaverse ile ilgili ticari markaların taramadan geçme olasılığının düşük olduğunu ve teknolojinin kendisinin ticari marka olarak tescil edilemeyeceğini belirtti.

China Star Market’e göre, geçen yılın sonunda metaverse kelimesini içeren 12.000 ticari marka tescil başvurusunda bulundu. Bu yıl bu rakam 16.000 oldu.

Çin Merkezli Dev Şirketlerin Başvuruları Reddedildi

metaverse 1

Çinli teknoloji devleri, Tencent, ByteDance, NetEase ve Baidu dahil olmak üzere metaverse ticari markaları için başvuruda bulunanlar arasında yer alıyor.

CNIPA kayıtlarına göre, büyük teknoloji şirketlerinden gelen başvurular, yayın tarihi itibariyle onaylanmadı.

Çin Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Komisyonu, geçtiğimiz günlerde sahte metaverse projeleri, blok zinciri oyunları, dijital gayrimenkul ve kripto para birimlerinden yararlanan yasa dışı bağış toplamaya karşı bir uyarı yayımlamıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner