Yükleniyor...

Circle, ABD Temerrüt Riskinden Kaçınmak İstiyor

Stablecoin ihraççısı Circle’ın, Amerika Birleşik Devletleri borç temerrütleri risklerini azaltmak amacıyla rezerv hazinesini ayarladığı bildirildi.

circle duyuru

Stablecoin ihraççısı Circle’ın, Amerika Birleşik Devletleri borç temerrütleri risklerini azaltmak amacıyla rezerv hazinesini ayarladığı bildirildi. 

Politico’nun 10 Mayıs tarihli haber bültenine göre Circle CEO’su Jeremy Allaire, olası bir borç temerrüdüne yakalanmamak için firmanın USD Coin’lerini destekleyen rezervlerin karışımını kısa vadeli ABD hazine tahvillerini tercih edecek şekilde ayarladığını belirtti. 

Allaire: Borç Riskinden Kaçınmak İstiyoruz

Konu ile ilgili açıklama yapan Jeremy Allaire, şirketin artık Haziran başından sonra vadesi gelen hazine tahvillerini elinde tutmadığını çünkü borç riskinden kaçınmak istediğini söyledi. 

Allaire konuşmasının devamında ise şu sözlere yer verdi: “ABD hükümetinin borçlarını ödeme kabiliyetinin potansiyel bir ihlali yoluyla risk taşımak istemiyoruz.” BlackRock tarafından yönetilen Circle Reserve Fund, mevcut varlıkların vadesinin en geç 31 Mayıs olduğunu belirtti. 

Bu hafta başında Hazine Bakanı Janet Yellen, kongrenin federal borç limitini yükseltmemesi halinde hükümetin kararlar almak zorunda kalacağını söyledi. 

ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhuriyetçiler 31,4 trilyon dolarlık borçlanma limitinin yükseltilmesi konusunda anlaşmazlık yaşıyor. Ülkenin borçlarını ödeyememesi halinde 24 trilyon dolarlık hazine piyasası ve küresel finans sistemi sarsılacak. 

Circle, 10 Mayıs tarihli üç aylık güvence raporuna göre, likidite kaynağı olarak saf banka mevduatlarına olan bağımlılığını azaltmak için adımlar atmaya çalıştığını belirtti. 

USDC arzı geçtiğimiz yıl içinde daraldı ve Haziran 2022’deki 56 milyar dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana yüzde 46 oranında düştü. Bu da pazar payının 30 milyar dolarlık sirkülasyonla yüzde 23’e düşmesine neden oldu. Bu durumdan en karlı çıkan, 82 milyar USDT’lik dolaşımla pazar hakimiyeti yüzde 62’ye yükselen rakip Tether oldu. Nisan ayında Allaire, USDC’nin azalan piyasa değeri için Amerika’nın kriptoya karşı savaşını ve bankacılık krizini suçladı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner