Yükleniyor...

Coinbase, Neredeyse 1 Milyon Bitcoin’i (BTC) Soğuk Cüzdanında Tutuyor!

Her kripto para borsası soğuk cüzdanında belirli miktarlarda kripto para birimleri tutar ancak Coinbase'in cüzdanında tuttuğun Bitcoin (BTC) miktarını duyduğunuzda muhtemelen şok olacaksınız.

Coinbase Neredeyse 1 Milyon Bitcoini BTC Soğuk Cüzdanında Tutuyor

Her kripto para borsası soğuk cüzdanında belirli miktarlarda kripto para birimleri tutar ancak Coinbase’in cüzdanında tuttuğun Bitcoin (BTC) miktarını duyduğunuzda muhtemelen şok olacaksınız.

BitUniverse’den gelen verilere göre kripto para borsası Coinbase, 966.230 BTC’yi soğuk cüzdanında tutuyor. Bu Bitcoin’lerin (BTC) tamamı Coinbase’in gözetim hizmeti kapsamında soğuk cüzdanda tutuluyor. Söz konusu Bitcoin’ler (BTC) doğrudan borsaya ait varlıklar değil ancak yine de borsa cüzdanın özel anahtarına, yani onlara erişime sahip.

Diğer kripto para borsası Coinbase’in gerisinde kalıyor olsa da onların da cüzdanlarındaki BTC miktarı bir hayli yüksek. İkinci sırada 265.140 BTC ile BitMEX yer alırken, Bitstamp 229.490 BTC ile üçüncü sırada yer alıyor. Gözetimi altındaki varlıkları ile öne çıkan diğer kripto para borsaları ise sırasıyla şu şekilde:

  • Bitfinex (146,120 BTC)
  • Kraken (136,780 BTC)
  • Bittrex (131,340 BTC)
  • Coincheck (35,090 BTC)

Olası Bir Güvenlik Riskinde Neler Olabilir?

Bu konuya nasıl baktığınıza bağlı olarak, bunu bir tür merkeziyetsizlik başarısızlığı olarak görebilirsiniz. Bir güvenlik ihlali durumunda sadece bir kripto para borsası değil, onun varlık kolu tarafından yönetilen varlıklar da tehlike altına girebilir. Bazıları bunun borsaların bankalara dönüştüğünün açık bir delili olduğunu ve sektörde ciddi bir sorunu teşkil ettiğini düşünüyor.

Yine de bazı borsalar tam merkeziyetsizliğe doğru ilerliyor. Binance bu yıl merkeziyetsiz borsasını duyurdu ve zamanı geldiğinde tam olarak merkeziyetsiz borsaya geçiş yapılacak. Öte yandan Coinbase’in merkeziyetsiz borsa planı bulunmuyor ve mevcut hali ile çalışmaya devam etmek istiyor. Dolayısıyla, bu varlıklar bir süre için birkaç merkezin yönetimi altında kalabilir ve böylece kripto paraların büyük bir bölümü potansiyel olarak ciddi risk altına kalmaya devam edebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner