Yükleniyor...

Coingecko’da En Çok Aranan Projeler Arasında İlk Sırada Yer Alan ve Yeni Bir Rekor Kıran Avalanche (AVAX) Nedir?

Avalanche (AVAX) merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamaları, dijital varlıklar, alım satım platformları ve benzeri servisler için altyapı sağlayan blok zinciri projesidir.

avax

Avalanche (AVAX) merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamaları, dijital varlıklar, alım satım platformları ve benzeri servisler için altyapı sağlayan blok zinciri projesidir. İsteyen herkese yeni bir blok zinciri geliştirmeye gerek kalmadan, merkeziyetsiz platform üzerinde kendi blok zincirini, dijital varlığını ya da kripto varlığını üretme imkanı verir.

Avalanche’ın standart olarak bir saniyenin altında işlem sonuçlandırması sunan ilk akıllı sözleşmeler ağı olduğunu düşünen Av Labs geliştiricileri,  Avalanche, ana ağını Eylül 2020’de başlattı. Platformun yerel tokeni AVAX, Avalanche içinde çeşitli görevleri yerine getirir ve ayrıca kullanıcılar için bir ödül ve ödeme sistemi işlevi görür.

Emin Gün Sirer liderliğindeki Ava Labs tarafından geliştirilen Avalanche, CoinGecko verilerine son 24 saat içerisinde %30.8 oranında artış göstererek en çok aranan projelerin başında geldi. 64,47 dolardan işlem gören Avalanche’in piyasa değeri 14.108.424.868 dolar ve dolaşım arzı 220.286.577’dir.

AVAX ayrıca 64.51 dolara ulaşarak yeni bir ATH belirlemiş oldu.

Avalanche’nin Altyapısı

Avalanche izin gerektiren (özel) ya da izin gerektirmeyen (genel) blokzincirlerin tek bir ağda çalışabilmesine olanak veriyor. Avalanche’te, tercihlere göre, ihtiyaç olan çözümler alt ağlarda geliştirilebiliyor. Klasik bir blok zincir çözümünden farklı olarak Avalanche tek bir zincir üzerinde bloklar halinde ilerlemez. Tüm unsurlar bir alt ağ olarak tasarlanmıştır.

Avalanche’in konsensüs yapısı Slash-Snowflake-Snowball-Avalanche olmak üzere dört ayrı aşamadan oluşuyor. Kararlar fikir birliği oluşana kadar round’lar halinde ilerleyerek alınıyor ve bu yapının Avalanche’i %51 saldırılarına karşı koruduğu geliştirme ekiplerince sıklıkla dile getiriliyor.

Governance token’ı olarak AVAX, sistemin işleyişinde onay mekanizmasında yer almak isteyen node’ların stake ettikleri değerdir. Avalanche ağlarında ödüllendirme ve ödeme mekanizmaları AVAX üzerinden işliyor.

Avalanche’i Diğerlerinden Ayıran Ne?

Avalanche, herkesin başlatabileceği ve kullanabileceği merkezi olmayan varlık ticareti sağlar ve bunu, saniyenin altında işlem onayları sağlamada dijital alanda benzersiz bir ağ ile yapar. Geliştiriciler, varlık ticaretinin devasa, parçalı ve çoğu zaman anlaşılmaz dünyasını tek bir çatı altında bir araya getirerek engelsiz erişime izin vermeyi amaçlıyor.

Geliştiriciler, Blok zincirden herhangi bir varlığın dijital temsillerine kadar her türlü varlığı oluşturabilir ve serbest bırakabilir ve verilen herhangi bir parametreye göre ticaret yapmalarına izin verebilir. Bunlar, örneğin, çeşitli yargı alanlarındaki uyumluluk düzenlemelerini taklit etmeyi içerir. AVAX tokeni, Avalanche için kurum içi ödeme yöntemini oluşturur ve işlemler sırasında ücret tahsilatının yanı sıra teşvikler ve ilgili amaçlar için kullanılır. Kullanıcılar ayrıca coinlerini ağ üzerinde stake ederek pasif gelir elde edebilirler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner