Yükleniyor...

Cryptojacking Türkiye’de Artarak Devam Ediyor

Cryptojacking, kripto paraların yetkisiz kullanımına sebep olan siber bir tehdit.

cryptojacking ulkemizde artarak devam ediyor

Cryptojacking, kripto paraların yetkisiz kullanımına sebep olan siber bir tehdit. Bu yöntem birçok hacker tarafından kullanılıyor ve birçok güvenlik firması konu ile ilgili raporlarını paylaşıyorlar.

Dünyada önde gelen siber güvenlik firmalarından Kaspersky Lab’in yaptığı açıklamaya göre ise bundan etkilenen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Orta Doğu ve Afrika gibi bölgelerde de bu tehdit etkili. Tabi ki bunun en büyük sebebi bu coğrafya da bulunan ülkelerin gerekli güvenlik önlemleri almaması.

Hackerlar, bu kötü amaçlı yazılımlarla birlikte fidye talebinde de bulunabiliyorlar. Asıl kullanıldığı alan ise Bitcoin madenciliği. Bloomberg’in yaptığı haberde ise Afganistan ve Etiyopya gibi ülkelerde bu saldırılar 4 kat artmış durumda. Birçok güvenlik şirketi ise kripto paraların kullanımı arttıkça bu saldırıların da devam edeceğini belirtiyor.

Fidye yazılımları ise genellikle ticari işletmeleri hedef alıyor. Hackerlar, ticari işletmelerin ana bilgisayarlarını ve sunucuları hackleyerek fidye talebinde bulunuyor. Özellikle son yıllarda muhasebe sektörünü tehdit eden bu gelişmeler konusunda ülkemizde de büyük çaplı adımlar hala daha atılmadı.

Genellikle bilgisayar üzerinden yapılan bu faaliyetlerin yeni hedefi ise mobil sektörü. 2018 yılında 2017’ye oranla mobil alanda ki saldırılar %10 daha da artmış.

Kaspersky firmasının Güvenlik Araştırmacısı Fabio Assolini yaptığı açıklamada: “Orta Doğu ve Afrika bölgesi siber suçluların daha çok ilgisini çekiyor. Avrupa’ya oranla bu bölgede siber güvenlik çok gelişmediği için suçlular daha rahat emellerine ulaşabiliyor.”

Bazı ülkelerde ise bu saldırılar azalış gösteriyor. Zambiya’da %15 ve Özbekistan’da %11’lik bir düşüş yaşandı. Dünya çapında ise popüler bir artış söz konusu değil.

Cryptojacking siber suçluların kripto para birimini hedef aldıkları tek yol değil. Dünyaca popüler bir online oyun olan Fortnite’da kullanıcıların cüzdanlarını hedef alan kötü amaçlı yazılımlar tespit edilmişti.

Hackerların ise genellikle Rusya, Kuzey Kore ve Çinli olduğu tespit edildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner