Yükleniyor...

DAEŞ’i Bitcoin İle Finanse Eden Kadın Suçunu İtiraf Etti!

CNBC'nin haberine göre, Pakistan asıllı Amerikalı Zoobia Sahnaz, terör örgütü DAEŞ'i finanse etmek için Bitcoin kullandığını itiraf etti.

Bitcoin DAEŞ Kripto Para

CNBC’nin haberine göre, Pakistan asıllı Amerikalı Zoobia Sahnaz, terör örgütü DAEŞ’i finanse etmek için Bitcoin kullandığını itiraf etti.

27 yaşında New York’un güneydoğusundaki Long Island’da ikamet eden kadın itirafını dün New York Federal Mahkemesi’ne yaptı. Sahnaz henüz hüküm giymese de hakkında 20 yıl hapis cezası talep ediliyor.

Mahkeme kayıtlarına göre Sahnaz, suç faaliyetlerini 2017 Mart’ta başladı. American Express, Chase Bank, TD Bank ve Discover’ı kredi kartı sahtekarlığıyla dolandırdı. Elde ettiği usulsuz kazandı ise Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın almak için kullandı.

Sahnaz, kredi kartlarıyla borsaları kullanarak 62 bin dolar değerinde kripto para satın aldığını ve kripto paraları ADB dolarına dönüştüren kadın bu parayı banka hesabına yatırdığını söylüyor. Ayrıca kadın, 150 bin dolardan fazla parayı çeşitli kişilere ve Türkiye, Çin, Pakistan’da bulunan naylon şirketlere aktararak para kaynağını gizlemeye çalıştığını itiraf etti. Naylon şirketlerin tamamının DAEŞ ile bağlantısı bulunuyor.

Kadın, DAEŞ’e savaşçı ve finansör bulmak için de araştırmalar yapmış. Bu araştırmalarında Türkiye – Suriye sınırında DAEŞ’in kontrol ettiği bölgelerin haritalarına ulaşmış.

Bu yılın başlarında Avrupa polis teşkilatı Europol suçluların genel olarak Bitcoin’i tercih ettiğini, özellikle DAEŞ’in altcoin’lerden Zcash’e yöneldiğini tespit etmişti. Her ne kadar kripto paralar suçlular tarafından anonimlik sağladığı düşüncesiyle tercih ediliyor olsa da aslında düşünüldüğü kadar anonim olmadıkları ve onları tutuklanmaktan koruyamadıkları görülüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner