Yükleniyor...

Danimarka, AB’nin Dağıtılmış Defter Teknolojisi Üzerinde Çalışacak

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) başlattığı, bankalar arası ödemelerin işlevselliğini artıran dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) çalışmalarına Danimarka da katıldı.

denmark

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) başlattığı, bankalar arası ödemelerin işlevselliğini artıran dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) çalışmalarına Danimarka da katıldı.

ECB’nin başlattığı çalışma, özellikle dünya genelinde artış gösteren kripto para işlemlerinin daha verimli hale getirilmesi amacıyla ortaya çıkarıldı. Bankaların transfer işlevselliğini önemli ölçüde artırmayı amaçlayan ECB, teknolojik gelişmelerin devam edeceğini de belirtti.

Danimarka ABnin Dagitilmis Defter Teknolojisi Uzerinde Calisacak
Avrupa Merkez Bankası (ECB)

Danimarka, DLT Çalışmalarına Başladı

DLT işlevselliği, büyük bir ağda bireysel kullanıcıların bağımsız işlemler yapmalarını sağlayan ve sürekli güncellenen bir veritabanı olarak karşımıza çıkıyor. AB üyesi Danimarka da bu teknolojik gelişmeye dahil olduğunu duyurdu.

Danimarka Mali Denetleme Kurumu (FSA), AB tarafından yayımlanan dağınık defter teknolojisi çerçevesi üzerinde çalışmalarına başladı. Ülkenin mali düzenleme mekanizması, bölgede testlerini başlattı.

Ülke odak noktası olarak, dijital ödeme araçlarını ele alacak. FT Labs, tahvillerin değerlenmesini amaçlıyor. FT Labs Başkanı Tobias Thygesen, DLT teknolojisinin şeffaflı artıracağını ve kullanıcılar arasında güvenilirliği öne çıkaracağını belirtti.

Thygesen yaptığı açıklamada, şunları söyledi;

“Avrupa DLT pilot yönetmeliğinin getirilmesinin nedenlerinden biri de yeni teknolojinin test edilebileceği güvenli bir alan yaratmak. Bu nedenle teknoloji, sermaye piyasalarını daha verimli hale getirme potansiyeline sahip ancak muhtemelen yeni riskleri de beraberinde getirecek.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner