Dash (DASH) Nedir?

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran kripto paralar arasında Bitcoin’le birlikte ilk 3 sıraya koyacağımız coin’lerden biri de kesinlikle Dash’tır Geride bıraktığımız yılda yaklaşık 1 ay içerisinde 1.549 dolar seviyesini gören Dash sadece bu yönüyle bile akıllara Dash nedir sorusunu beraberinde getiriyor.

2014 yılında ortaya çıkan Dash kendine amaç olarak kullanıcı bilgilerini korumak ve anonim olmak gibi hedefler seçiyor. Kuruluşu itibari ile mafyavari bir havası olan Dash’in yaşadığı büyük dalgalanmaları belki de buna bağlayabiliriz. İlk çıktığında adı Darkcoin olan Dash daha sonra adını Digital Cash kelimelerinin birleşiminden oluşan Dash olarak değiştirmiştir. Dash aynı zamanda  merkezinde gizliliği barındıran ilk kripto para birimi olarak tanımlanıyor. Gizliliği ilke edinen Dash’i ortaya çıkaranın kim olduğu her ne kadar bilinmese de oklar genel olarak Evran Duffield’in üzerinde yoğunlaşmakta.

Dash Coin’in Sağladığı Avantajlar

Kripto para dünyasının yaramaz çocuğu olarak tanımlayabileceğimiz Dash her ne kadar düşüşte olsa da kullanıcılarına şu tarzda vaatlerde bulunuyor;

  • Yukarıda da anlattığımız üzere Dash’in en önemli özelliği gizlilik. Dash’in coin karıştırıcı servisleri kullanarak sağladığı gizlilik avantajı sayesinde kendini açık etmek istemeyen kullanıcılar hem kendi kimliklerini koruyabiliyor hem de gizlilik sayesinde Dash coinlerini daha rahat bir şekilde muhafaza edilebiliyor.
  • Bitcoin’de mevcut olan birçok problemi çözdüğünü iddaa eden Dash, kullanıcılarına hızlı veri aktarımı vaat ediyor. Bu sayede kullanıcıların daha hızlı işlem yapıp zamandan kar etmelerini sağlıyor.
  • Dash sistemi kendi kendini idare etmesi üzerine kurulmuş bir sistemdir ve dışa kapalı özerk bir yapıyor sahiptir. Kendi kendini yönetebilen Dash dışarında bir yardım almaması sebebiyle kullanıcılarından aldığı ek masrafları mümkün olduğunca aşağıda tutuyor.

Dash’ın Bitcoin’den Farkı Nedir?

Dash bünyesinde yapılan işlemleri ikiye ayırmasıyla Bitcoin’den ayrılıyor. Bünyesindeki işlemleri Instantsend ve PrivateSend yani anlık işlemler ve özel işlemler olmak üzere ikiye ayırıyor. Bu sayede Dash ağında gerçekleşen işlemler gruplandırılıp hem işlemlerin birbirine karışması önleniyor hem de kullanıcı işlemlerinin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanıyor.  Bunun yanı sıra Dash, idare edilme yönünden de Bitcoin’den ayrılıyor.

Bitcoin, yükselmeye başladığı geçen sene içerisinde bir çok kurum ve kuruluştan bağış ve yardım almış ve bunlara muhtaç bir hale gelmiş durumda. Durum böyle olunca Bitcoin’in yönetim ve idaresinde sadece iki birim görüyoruz. Madenciler ve ortak kuruluşlar. Dash’te ise bu durum farklı. Dash kullanıcı işlemlerini kolaylaştırmak için Masternode adını verdiği bir sistemi kurdu. Bir nevi yatırımcı olan bu Masternode’lar hem sistemin işleyişini sağlıyor hem de sistemden gelir elde ediyor. Yani Bitcoin’in aksine Dash kendisine yatırım yapacak ortakları kendi bünyesine katıp sonraki kaynak kesintilerini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. İdare olarak Masternode’ların önemli bir yeri olan Dash idaresinde aynı zamanda madenciler ve hazineciler yer alıyor.

Dash Coin Madenciliği

Dash coin, kendi bünyesinde her zaman farklı özellikler barındırmayı amaçlayan ve bu özelliklerle birlikte kullanıcıları kendi bünyesine çekmeye çalışan bir oluşumdur. Bu farklı özellik çabasını Dash coin madenciliğinde de görebiliyoruz.  Bitcoin madenciliğinde kullanılan Proof of Strake algoritmasının değiştirerek kendine uyarlayan Dash coin X11 algoritmasını ortaya çıkarıyor. Dash coin X11 algoritması sayesinde kullanıcılarının daha hızlı madencilik yapmasına olanak sağlıyor.

Dash Coin’in En Yüksek ve En Düşük Değerleri

Kurulduğu 2014 yılından itibaren 2017 şubat ayına kadar  1 ile 10 dolar bandında gezen Dash coin büyük bir artışla 45 dolar seviyesini görmüş ve bu tarihten sonra Bitcoin’inkine benzer inanılmaz bir yükselişe geçmiştir. Özellikle Kasım ayında her gün 100 dolarlara varan artışlar görünmüş ve 20 Aralık’da 1541 dolar seviyesini görmüştür. Dash coinin şu anki değeri ise 81.77 dolardır.

Dash Coin Nasıl Alınır?

Oldukça dalgalı bir market değeri bulunan Dash coin’i Koineks veya Koinim’den satın alabilirsiniz. Ayrıca yurt dışındaki Hitbtc, Binance, Bittrex ve Bitfinex gibi sitelerde Dash coin alım satımı yapılmakta. Yazımızın bu bölümünde  sizlere Binance.com’dan adım adım Dash coin almayı anlatacağız.

  1. Öncelikle işlemlerimizi hızlı gerçekleştirmek için Ripple’ı tercih etmemiz gerekiyor. İlk olarak bir türk alım sitesinden hesap açıp bir miktar Ripple alıyoruz.
  2. Daha sonrasında bu Ripple’ları Binance’de açmış olduğumuz hesabımıza transfer ediyoruz.
  3. Binance’de bulunan Ripple’larımızı Bitcoin’e çevirmek için Binance logosunun yanında yer alan exchange kısmına gelip basic butonuna tıklıyoruz. Daha sonra açılan pencerede BTC/XRP seçeneğini bulup tıkladıktan sonra buy seçeneğine tıklayarak. Bitcoin satın alıyoruz.
  4. Daha sonra aynı işlemi Dash alırken yapıp Dash coin satın alıyoruz.

Dash Coin’e Yatırım Yapılır mı?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere son derece dalgalı bir fiyat eğrisi olan Dash coin, geçtiğimiz sene Mart aylarında yatırımcılarına inanılmaz kazançlar sağladı. Peki kripto para piyasasının toplu bir düşüş yaşadığı şu günlerde Dash coine yatırım yapılabilir mi?

Bir çok para birimi gibi büyük bir yükseliş ve ardından büyük bir düşüş yaşayan Dash diğer altcoinler gibi yaşadığın bu büyük düşüşün ardından henüz dibi görmedi ve 80 dolar civarlarında direnç gösteriyor. Bu da Dash’i diğer altcoinlere oranla daha güvenilir bir yatırım aracı haline getiriyor. Bu sebeple kripto para piyasasında görülen bir fırsatı değerlendirmek için Dash’e yapılacak bir yatırım daha garanti bir yatırım olarak görülebilir.

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya Hesaplarımız

597BeğenenlerBeğen
9TakipçilerTakip Et
6,136TakipçilerTakip Et
14AboneAbone Ol

Diğer Haberler

Bloomberg Tether’ı İnceledi: Tether (USDT) Hakkındaki İddialar Gerçek mi?

Bloomberg News tarafından incelenen Tether'ın ABD Doları rezervlerine önemli miktarda ilgi duyduğu ortaya çıktı. Şirketin ABD Doları rezervleri, Kanada, Bahamalar ve Porto Riko dahil...

Spencer Bogart Bitcoin’in Fiyatı için 50.000 Dolarlık Öngörüsünü Koruyor!

Bitcoin, bu yıl kripto para piyasasının hacminde görülen çöküşün ortasında piyasa hacminin %80'ini kaybetti. Ancak Spencer Bogart, dijital paranın şu anki değerini hala %1328'e kadar...

JPMorgan: Bitcoin Ayı Piyasası Kurumsal Yatırımcıları Korkutuyor

Kurumsal yatırımcılar uzun süredir kripto para ayı piyasasından korkuyor. En azından küresel pazar stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou da dahil olmak üzere JPMorgan Chase & Co. analistlerinden...

Kripto Para Piyasasında Neler Oluyor? Bitcoin 4.000 Doları Görür mü?

Geçtiğimiz 24 saat içinde kripto para piyasası Kasım ayından bu yanaki en güçlü günlük ralliyi gösterdi. Bitcoin yüzde 11'den fazla değer kazanarak 3.181 dolardan...

Kurumsal Yatırımcılar Ağırlıklı Olarak Tezgah Üstü Piyasalardan Bitcoin (BTC) Alıyor!

Kripto para piyasasının dört gözle beklenenleri şüphesiz kurumsal yatırımcılar. Kurumsal yatırımcıların piyasaya ilgi gösterdikleri ama bir türlü piyasaya giriş yapmadıkları bilinen bir gerçek. Araştırma...