Yükleniyor...

Decentraland’a İspanya Dopingi İşe Yarar mı?

Metaverse, birçok sektör oyuncusundan aldığı destekle büyümeye devam ediyor.

decentralanda ispanya dopingi ise yarar mi

Metaverse, birçok sektör oyuncusundan aldığı destekle büyümeye devam ediyor. Grayscale Investments gibi şirketler, metaverse’ün 1 trilyon dolarlık bir sektör haline geleceğini iddia ediyor. Metaverse’e güvenenler sadece şirketler değil. Ülkeler de bu yarışta geri kalmak istemiyor. İspanya hükümeti, ülkede metaverse’ün ivme kazanması için düğmeye bastı. Decentraland da İspanya tarafından alınan kararlar sonrası yüzün gülen taraf olabilir.

Decentraland, İspanya’ya Gelebilir mi?

İspanya hükümeti, metaverse ile ilgili projelerin geliştirilmesini daha da artırmayı planlıyor. Bunun için bazı teşvik ve hibe programları var ve bu tür hibelere ayrılan toplam miktar 4 milyon dolar olarak belirlendi. Söz konusu proje için yetki, Ekonomi ve Dijital Dönüşüm Bakanlığı’na verildi. Bunun için sadece İspanya’da proje geliştirmeye gerek yok. Avrupa Birliği’nde metaverse projeleri geliştirenler de aynı hakka sahip olabiliyor. Ayrıca projelerin yüzde 25’inde kadınların yer alması gerekiyor.

AMB Crypto‘ya göre bu, Decentraland için İspanya’da büyük bir destek olabilir. Decentraland son zamanlarda ivme kaybetmeye başladı. LAND arsa satışları bu yılın ocak ayından itibaren her gün düşüyor diyebiliriz. Yaklaşık 6 ay önce satışlar 6 milyon doları görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı. Haziran itibariyle ise toplam satışlar 690 bin doların altına indi.

Bunu Dune’un Sandbox ve Decentraland’i karşılaştırdığı grafiğinde de görüyoruz.

decentralanda ispanya dopingi ise yarar mi 2
Decentraland vs Sandbox Arsa Satışları, Kaynak: Dune

Decentraland’daki LAND arsa fiyatları da düşüşte. Ocak ayında 6 bin doları gören arsalar şimdilerde 3 bin dolar seviyesinde. Decentraland’daki arazilerin ortalama satış fiyatlarını ay bazında aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

decentralanda ispanya dopingi ise yarar mi 3
Decentraland ortalama aylık arsa fiyatları, Kaynak: Dune

Satış adetlerine baktığımızda ise 16 Temmuz itibariyle, temmuz ayında dece 371 arsanın satıldığını görüyoruz.

Buradaki düşüşler ve Decentraland’in geçtiği zor dönem, İspanya’nın Decentraland ile çalışmaya karar vermesiyle birlikte atlatılabilir. Şimdilik konuya ilişkin resmi bir bilgi tabii ki yok. İlerleyen günlerde İspanya’nın metaverse planıyla Decentraland’i canlandırıp canlandırmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner