Yükleniyor...

DeFi Çılgınlığından Sonra Yeni Furya Eşsiz Token’lar (NFT) mı Olacak?

Birçok insan merkeziyetsiz finansa (defi) odaklanırken, Türkçe literatürdeki adıyla değiştirilemez token/eşsiz token/ tekil token (NFT) endüstrisi de 2020'de talepte patlama yaşadı.

Birçok insan merkeziyetsiz finansa (defi) odaklanırken, Türkçe literatürdeki adıyla değiştirilemez token/eşsiz token/ tekil token (NFT) endüstrisi de 2020’de talepte patlama yaşadı.

Eşsiz token (NFT) adı verilen fikir, doğrulanabilir dijital kıtlık kavramının ilk kez tanıtılmasından bu yana çok fazla dikkat çekti. Kripto sanat ile birleştirildiğinde oldukça dikkat çekici olan eşsiz token’lar, yeni bir sektöre de kapı araladı.

Konsept, sektöre büyük miktarda fon aktığını gördüğü için bu yıl, NFT’lerin popülaritesi önemli ölçüde arttı.

NFT teknolojisi, Bitcoin’in renkli kripto para teknolojisi sayesinde yıllar önce popüler hale geldi ve bugün Ethereum blok zincirinde büyük bir NFT yoğunluğu barındırılıyor. Bununla birlikte diğer blok zincirleri benzersiz, nadir ve bölünemez token varlıkları oluşturma fikrinden yararlanmaya çalışıyor.

NFT’ler Nedir?

Twitter’da CrypTurist adlı bir kripto para trader’ının da bilgiseli halinde bahsettiği NFT’ler’e gelin bir göz atalım:

“İngilizce kelime anlamıyla Non-Fungible Token yani basit anlamıyla sınırlı sayıda üretilen, benzersiz, eşsiz token anlamına gelmektedir. Kolleksiyonluk Tokenler yani kolleksiyonu yapılabilen dijital varlıklar (#collectibles ) olarak da nitelendirilebilir.

Coin ve Token arasındaki en önemli fark, Coinlerin kendi blockchain ağında geliştiriliyor olması diyebiliriz. Btc – Bitcoin blockchaininde, ETH – Ethereum blockchaininde, AVAX – Avalanche blockchaininde olmasını coinler için iyi bir örnek olarak verebiliriz.

Eğer bir coin Proof of Work (POW) ise madencilik ile, Proof of Stake (POS) ise stake edilerek kazanılabilir. Bu block zincirlerin eşler arası ağları herkese açık olup,kullanılan blockchain konsensusuna bağlı olarak mining veya staking ile güvence altına alınmaktadır.

Tokenler ise 3.parti bir blockchain üzerinde geliştirilmektedir. #DAI, #COMP, #BAT vb yüzlerce token buna örnektir.Bu tokenlerin bağımsız bir blockzinciri yoktur ve kullanıcılar token transferi için #ETH ağında gas fee ödemek koşuluyla tokenlerini başka bir kişiye gönderebilir.

Ayrıca çoğu token mining veya staking yolu ile üretilemez, kazanılamaz bunun yerine sabit bir arzı olup, trade yolu ile alınabilir. Coinler, İngilizce tabiri ile “Fungible” yani aynı blockchainde başka bir coin ile aynı fiyata her zaman değiştirilebilir, takas edilebilirdir.

1 BTC herzaman 1 BTC ye eşittir. Diğer taraftan Tokenlar değiştirilebilir veya değiştirilemez olabilir. ERC-20 tokenleri değiştirilebilir tokenlerin en yaygını olup, ERC-721 tokenler ise değiştirilemez tokenlerin en yaygın örneğidir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner