Yükleniyor...

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) Projelerine İlgi Artmaya Devam Ediyor

DeFi Pulse tarafından yayınlanan rapora göre, geçtiğimiz Cumartesi'den bu güne akıllı sözleşmelerde kilitli para miktarı 1.

defi projlerine olan ilgi artiyor

DeFi Pulse tarafından yayınlanan rapora göre, geçtiğimiz Cumartesi’den bu güne akıllı sözleşmelerde kilitli para miktarı 1.32 milyar dolar artış göstererek, 11.16 milyar seviyesinden, 12.48 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Elbette DeFi projelerine gönderilen para miktarı yaz ile kıyaslanabilecek seviyede değil. Ancak yatırımcıların ilgisi halen devam ediyor ve bu ilgi ilerleyen günlerde kalıcı bir hal alabilecek.

Bu 12.48 milyar doların büyük çoğunluğu 2020 yılı içerisinde yatırıldı ve paranın büyük bir kısmı Ethereum ağına kilitlenmiş durumda.

DeFi projelerine artan ilgi ile birlikte, kripto varlıkların fiyatında da artış yaşanmaya devam ediyor. CoinMarketCap’e göre, geçtiğimiz 24 saat içerisinde sadece yearn.finance’ın fiyatı %32 artarak, 14.275 dolar seviyesine yükseldi.

DeFi Nedir?

Merkezi olmayan (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin kısaltması olarak karşımıza çıkan “DeFi”, adından da anlaşılacağı gibi herhangi bir merkeze bağlı olmayan ve herhangi bir otoriteye ihtiyaç duymayan, blockchain ağları üzerine inşa edilmiş finansal sisteme verilen addır.

“Merkeziyetsiz Finans” kavramını daha detaylı olarak ele alırsak; herkesin kullanımına açık, açık kaynaklı, izne dayalı olmayan, bir otorite tarafından yönetilmeyen ve şeffaflık ilkesi üzerine kurulmuş bir ekosistem olarak adlandırabiliriz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner