ECB'den DLT Tabanlı Yeni Bir Yaklaşım • Coinkolik
Yükleniyor...

ECB’den DLT Tabanlı Yeni Bir Yaklaşım

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) dayalı uzlaşma teklifi üzerinde çalışıyor.

ecb

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) dayalı uzlaşma teklifi üzerinde çalışıyor.

Avrupa Merkez Bankası, uzun süredir görüştüğü kripto çerçevesinde yeni adımlar atıyor. Bununla birlikte merkez bankası, dağıtılmış defter teknolojisini 2024’te kullanacak.

ECB, 2024’te DLT Tabanlı Bir Finansal Piyasa Uzlaşma Denemelerine Başlayacak

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), finansal piyasalarda yenilikçi müdahalelere devam etmek istiyor ve bu çerçevede 2024 yılından itibaren dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) tabanlı finansal piyasa uzlaşma denemelerine başlayacak.

ECB, hem AB vatandaşları tarafından kullanılabilecek bir perakende merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital euro için planlar geliştirirken, hem de finansal kurumlar arasındaki menkul kıymetler veya döviz işlemlerinin çözümlenmesinde yenilik yapma imkanlarını araştırıyor.

avrupa merkez bankasi 2

ECB’nin yayınladığı tutanaklara göre, “ECB, keşif çalışmalarının 2024’te başlamasının öngörüldüğünü netleştirdi” yazdı.

Bu keşif çalışmaları “kapasite ve zaman açısından sınırlı” olacak ve mevcut kurallar çerçevesinde gerçekleştirilecek. Bu çerçeve, geçen yıl AB tarafından kabul edilen ve DLT kullanılarak menkul kıymet alım satımı için finansal piyasa altyapısı gerekliliklerini geçici olarak gevşeten yeni bir pilot düzenlemeyi de içermektedir.

ECB tarafından geçtiğimiz hafta kurulan yeni bir endüstri grubu olan danışma kurulu, Euroclear ve Deutsche Bank gibi geleneksel finans oyuncularının yanı sıra DLT odaklı girişimler olan HQLAX ve Fnality gibi şirketleri de içermektedir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x