Yükleniyor...

Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dilek Takımcı: İletişimin Geleceği Konusunda Metaverse Önemli Bir Yerde

İzmir'de Gençler İçin İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından “İletişimin Geleceği ve Metaverse” konulu bir çalıştay düzenlendi.

ege universitesi metaverse dilek takimci

İzmir’de Gençler İçin İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından “İletişimin Geleceği ve Metaverse” konulu bir çalıştay düzenlendi. Derneğin Başkanı Ayşe Laçiner’in moderatörlüğünü yaptığı çalıştaya Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilek Takımcı konuşmacı olarak katıldı.

Önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Dilek Takımcı, iletişimin geleceği ve metaverse konusu üzerinde durarak şu ifadeleri kullandı:

“Çağ, iletişimcilerin çağı. İletişimin geleceği konusunda Metaverse teknolojileri önemli yer tutuyor. Blokzincir teknolojisi; verileri, merkezî olmaksızın güvenli bir şekilde işlemeyi mümkün kılıyor. Blokzincirin en popüler uygulaması kripto paralarla metaverse evreninde arsalar alınıyor. Sanal bir tüketim evreni tüm hızıyla gündelik hayatımızda kanıksanmaya başlandı.  Veri işleme, makine öğrenmesi, yapay zeka ve kriptografi gibi teknolojilerde muazzam yollar kat edildi. Artık dijital teknolojiler sayesinde gerçek hayatımızdan daha gerçekmiş gibi hiper gerçekliğin deneyimlendiği bir simulasyon evreni, bizi kendi içine doğru çekiyor. İkinci bir yaşam şansının varlığı fikrinin cazibesine kapılmamak mümkün değil. Söz konusu olan artık iki boyutlu görüntüleri karşıdan izlemek yerine görüntünün içinde yaşamak.”

Metaverse kavramından bahseden Prof. Dr. Takımcı, “Görsel, işitsel ve hatta hissetmeyi olanaklı kılacak dijital bir mekan olarak tasarlanan Metaverse’te insanlar, avatar denilen görsel-işitsel bedenler olarak yazılımın parçalarıdır. Kendi bedensel varlıklarının temsilcisi olacak avatarlarıyla o mekânın içinde bulunabilecekler, mekânla ve diğer insanlarla fiziksel olarak etkileşebilecekler, birbirlerini karşı karşıyaymışçasına görecekler; jestlerini, mimiklerini ve yüz ifadelerini ayırt edebilecekler” diye konuştu.

Takımcı metaverse’te insanların neler yapabileceğinden bahsederek, “İnsanlar bu sanal evrende, gerçekte yapabileceği birçok eylemi gerçekleştirebilir; çalışabilir, eğlenceye, konsere katılabilir, eğitim alabilir, iş sahibi olabilir, alışveriş yapabilir, spor yapabilir. Kısacası Metaverse, mouse ve klavye kullanmadan sanal gözlükler sayesinde içinde var olduğumuz gelişmiş bir internet teknolojisidir. Elbette bu teknolojilerin getirdiği güvenlik sorunları, yasal düzenlemeleri, tekelleşme, toplumsal ve psikolojik olarak yan etkileri de tartışma konusu olarak önümüzde durmaktadır” dedi.

photo 2022 03 01 15.31.14

Prof. Dr. Takımcı, son olarak açıklamalarını şu ifadelerle sonlandırdı:

“İletişim eğitimi de bilgisayar teknolojileriyle paralel olarak yenilenmek zorundadır. Bilgisayar Mühendislikleri ile ortak eğitim modülleri oluşturmak gerekiyor. Yazılım,  mühendisliğin alanıyken, yazılımın içeriğini oluşturacak evrenin senaryo ve görsel tasarımı bizim alanımızdır. Bu bağlamda iletişim eğitimi, dijital teknolojilerle organik bir bağ içinde sürekli kendini yenilemelidir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner