Yükleniyor...

En Gözde Bitcoin Sektörü Hangisi ?

Finans ve teknoloji alanında son yılların gözdesi haline gelen Bitcoin, ortaya çıkmasıyla birlikte bir çok sektöre de altyapı sağlamış oldu.

bitcoin vc funding1

Finans ve teknoloji alanında son yılların gözdesi haline gelen Bitcoin, ortaya çıkmasıyla birlikte bir çok sektöre de altyapı sağlamış oldu. Bitcoin ve kriptoparalar çevresinde gerçekleştirilen inovasyonlar ve girişimler ise, aldıkları yatırımlar ile sektörün daha da gelişmesini sağladı.

Bitcoin kullanımını yaygınlaştırmak ve bazı sorunları önlemek adına geliştirilen çözümler ile birlikte ortaya çıkan sektörlere bir göz attığımızda; cüzdan hizmetleri, ödeme prosesleri, Bitcoin borsaları, mining şirketleri gibi sektörler öne çıkmakta.

Daha önce de sizlerle paylaştığımız haberimizde, Bitcoin şirketlerine 292 milyon dolar yatırım yapıldığını ve bunun 176 milyon dolarının 2014 yılında yapıldığını belirtmiştik.  [11.07.2014] Coindesk’in hazırladığı veri ile, şirketlerin sektördeki dağılımı ve hangi sektörlerin yatırımlardan ne kadar pay aldıklarını aşağıda görebiliriz.

bitcoin-companies-sectors-630x339

Verilerde gördüğümüz üzere; Bitcoin endüstrisindeki şirketlerin dağılımı çoğunlukla finansal hizmetler ve borsalar üzerinde ağırlıklı. Endüstrinin toplamda %56’sını elinde bulunduran finansal hizmetler ve borsalar, Bitcoin’in piyasadaki sirkülasyonunun artmasında ve Bitcoinlerin son kullanıcıya ulaşmasında büyük rol oynuyor.

VC-investmentions-bitcoin-sectors-630x348

 

Dilerseniz şimdi Coindesk’in hazırladığı rapordan, hangi Bitcoin sektörlerinin yatırımcılar nezdinde gözde olduğuna bir bakalım.

1. Uluslararası şirketler

Uluslararası alanda yankı uyandıran ve yatırım toplayan Bitcoin şirketleri, şu ana kadar 62.7 milyon dolarlık yatırım topladı. Coinbase, Circle, Korbit ve Coinplug, bu alandaki en çok yatırım toplayan şirketler oldu.

2. Finansal Servisler

Blockchain altyapısı ve Bitcoin piyasaları hakkında çalışmalar yapan servisler ise 43.4 milyon dolarlık yatırım aldı. BitGo, Chain, Ripple Labs gibi şirketlerin bulunduğu bu sektörde Coindesk toplam 12 şirket ile ilgili verileri kullanmış.

3. Borsalar

Bitcoin alım-satım imkanı sağlayan ve piyasadaki hareketliliğin odak noktası olan Bitcoin borsaları, şüphesiz Bitcoin endüstrisindeki gözde sektörlerden biri. 250.000 doların üzerinde yatırım alan Bitcoin borsalarının oluşturduğu veride, toplamda 43.1 milyon dolarlık yatırım bulunuyor.

4. Cüzdan Servisleri

Bir çok uluslararası düzeydeki şirket, kullanıcılarına cüzdan servisi sunmakla birlikte; cüzdan servisini, iş modelleri arasında en öncelikli olarak belirleyen şirketlerin oluşturduğu veride, 43.1 milyon dolarlık yatırım bulunuyor. Xapo, bu şirketler arasında 40 milyon dolarlık yatırım ile 1. sırada yer alıyor.

5. Ödeme Prosesleri

Topladığı 30 milyon dolarlık yatırım ile bu sektörde sözü geçen BitPay, ödeme prosesleri arasında en çok yatırım alan şirket konumunda. Şu ana kadar 37.7 milyon dolar yatırım toplayan ödeme prosesleri sektörü, daha çok satıcının Bitcoin kabul etmesi ile büyümesi öngörülen bir sektör.

6. Mining Sektörü

KnCMiner, HashPlex ve BitFury’nin ön saflarda yer aldığı mining sektörü, şu ana kadar 34 milyon dolarlık yatırım toplamış durumda.

Kaynak, Coindesk
* [https://www.coindesk.com/bitcoin-venture-capital/]
* [https://www.coindesk.com/hottest-sectors-bitcoin-ranked-venture-capital-flow/]
Öne çıkarılan görsel, Mashable

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner