Yükleniyor...

ERC-721 Nedir?

ERC-721 akıllı sözleşmelerde, örneği olmayan ve değiştirilemez token'lar oluşturmak için geliştirilmiş bir token standardıdır.

erc 721

ERC-721 akıllı sözleşmelerde, örneği olmayan ve değiştirilemez token’lar oluşturmak için geliştirilmiş bir token standardıdır. Ethereum blokzincirinde NFT üretmek için kullanılır. ERC-721 standardına sahip token’ların, kendi türünden başka herhangi bir token ile takası gerçekleştirilemez.

ERC-721 Standardı Nedir?

ERC açılımı “Ethereum Requests for Comments”tir yani Ethereum platformuna ait komutların ortak çalışabilmesini sağlayan bir işleyiş protokolüdür. ERC-721 “bir benzeriyle değiştirilemez” token standardıdır. Ethereum blokzinciri üzerinde faaliyet gösteren bu standart, “eşsizlik” sunan özelliği ile öne çıkar ve bu özelliği sayesinde de Non Fungible Token (NFT) oluşturulmasını sağlar. NFT’nin benzersiz ve değiştirilemez doğası ile birebir uyumlu olan ERC-721, dijital sanat eseri üretmek isteyen kullanıcıların başvurduğu bir standarttır.

Bu standart sayesinde kullanıcılar dijital eserlerini, Ethereum blokzinciri üzerinde NFT’ye dönüştürerek, dijital eserlerinin hak sahipliğini elde edebilirler.

Böylece NFT sanat eserinin kimliği ve sahiplik kaydı değiştirilemez bir şekilde saklandığından, herhangi bir sanatçının orijinal çalışmalarının sahtesinin yapılmasını neredeyse imkansız hale getirir.

ERC-721

ERC-721 Nasıl Çalışır?

Yalnızca Ethereum blokzinciri üzerinde işlem yapılabilen ERC-721 standardı, 24 Ocak 2018’de William Entriken, Dieter Shirley, Jacop Evans ve Natassia Sachs tarafından ERC-20 standardının yetersiz olduğu noktaları iyileştirmek için EIP-721 kodu önerisiyle geliştirilmiştir. EIP ise “Ethereum Improvement Proposal” demektir ve Ethereum ağındaki iyileştirme önerilerini ifade eder. Bu standart, Ethereum blokzincirindeki akıllı kontratları kullanır ve ERC-721 standardına sahip bir token ile yapılan her işlem akıllı kontratlara eklenir.

Ethereum’un yeni standart getirme ve geliştirme özelliği sayesinde günümüzde artık bir sanatçının sanat eserlerini temsil eden benzersiz bir token oluşturması mümkündür; yaratıcıların eserlerinin nadirliğini temsil etmeleri ve çalışmalarından para kazanmaları mümkündür; oyun geliştiricilerinin oyun içi ögeleri kullanarak oyunculara gerçek dünya değeri kazandırması mümkündür ve internette kullanıcı tarafından yönetilen yepyeni bir ekonomi yaratmak da mümkündür.

ERC-20 ile ERC-721 Arasındaki Farklar

Aynı ERC-20 projesi için, elinizde bulunan token’lar miktar dışında farklı değildir. Ancak ERC-721 ile, bazı benzersiz kişisel dijital varlıkları gerçek tahsil değeri ile etiketlemek mümkündür. ERC-721 aslında atılan bir Bitcoin teknolojisine dayanmaktadır. Bu teknoloji ilk kez icat edildiğinde (ether doğmadan çok önce), Bitcoin dünyasına Bitcoin’den başka gayrimenkul ve varlık sertifikaları gibi şeyler koymak istedi.

Dahası, ERC-20 token’ları bölünebilirken, ERC-721 token’ının en küçük birimi bölünemez. Bu şekilde her token benzersizdir. Böylelikle gelecekte, oyundan, güzel sanatlardan, müzik telifinden bilet sahipliğine ve yeni nesil oyunlara kadar gittikçe daha fazla gerçek varlık tokenize edilebilecektir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner