Yükleniyor...

Ethereum (ETH) ses getirecek: Dencun, yükseliş ve altcoin’ler

675 günün zirvesine yükselen Ethereum'un (ETH), Dencun güncellemesi ve spot Ethereum ETF gündemiyle 2024 yılına damga vurması bekleniliyor.

Ethereum Dencun yükseliş altcoin'ler

675 günün zirvesine yükselen Ethereum’un (ETH), Dencun güncellemesi ve spot Ethereum ETF gündemiyle 2024 yılına damga vurması bekleniliyor.

Kripto para piyasası, son günlerde tüm dikkatını Ethereum’a çevirdi. Ethereum, spot Bitcoin ETF’lerin gündemden düşmesiyle birlikte ipleri eline aldı. Ethereum, Mart ayında Dencun güncellemesi ve Mayıs ayında spot Ethereum ETF kararı ile bu yıla damga vurmaya hazırlanıyor.

Beklentiler ETH tarafında bir boğa koşusunun yaşanması yönünde. Altcoin’lerde rallinin başlaması için de ETH’nin öncü olacağı konuşuluyor. ETH için kısa vadede hedef 3 bin 400 dolar üzerinde olurken, katman-2 projeleri için yükseliş senaryosu oluşturuldu.

Peki Ethereum nasıl ses getirecek? ETH için neler bekleniliyor?

Ethereum (ETH) Dencun güncellemesi

Ethereum (ETH) önemli bir güncellemeye yaklaştı. Altcoin’lerin lideri Ethereum, tahminlere göre 13 Mart tarihinde Dencun güncellemesine gidecek. Blok yüksekliğinde gerçekleştirecek güncelleme, katman-2 işlemlerinin maliyetini düşürecek ve Ethereum’un veri kullanabilirliğini artıracak.

Şubat ayının başlarında yükseltme test ağında başarıyla uygulandı. Artık gözler yükseltmenin mainnet üzerinde yapılmasına çevrildi. Ethereum geliştiricileri, Dencun için 13 Mart’ı işaret etti.

Dencun, veri depolama için özel bir alan sağlayacak ve merakla beklenilen proto-danksharding güncellemesini Ethereum’a kazandıracak. Bu güncelleme, Ethereum ile çalışan katman-2 projelerinin işlem ücretlerini düşürecek.

Ethereum geliştiricisi Parithosh Jayanthi, “Ethereum ana ağı için yıllar süren çabanın nihayet planlandığını görmek harika” yorumunda bulundu. Blok yüksekliği 8626176 seviyesine ulaştığında yükseltmenin gerçekleşmesi bekleniliyor.

Dencun, Ethereum için uzun vadeli yükseltme olan The Purge’ün bir parçası olarak gösteriliyor. Ethereum geliştiricilerinin ve Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in nihai hedefi ise Ethereum’u daha kullanışlı bir hale getirmek.

Dencun’un veri kullanılabilirliği getirmesiyle birlikte Celestia, Avail ve EigenLayer gibi projeleri daha çekici hale getirmesi bekleniyor. Katman-2 projelerinden Arbitrum’un ise en ucuz işlem ücretine erişeceği iddia edildi.

ethereum dencun

Ethereum (ETH) ve Bitcoin ilişkisi

Kripto para piyasasında uzun yıllar boyunca kemikleşmiş bir Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ilişkisi bulunuyor. Önceki boğa sezonlarında, BTC yükselişe geçerken altcoin’leri ezdi. BTC, hakimiyet kazandığı için ETH tarafında da güçsüz bir yapı oluştu. Daha sonra BTC’den çıkan para ETH’ye kaydı ve ETH’nin yükselişi başladı. ETH, ipleri eline aldıktan sonra BTC paritesinde ivme kazandı ve hakimiyetini artırdı. Son olarak ETH’den çıkan para altcoin’lere girdi ve büyük bir altcoin boğası yaşandı.

eth btc hakimiyet grafik

Geçmişte yaşanan bu senaryonun ilerleyen dönemlerde de olabileceği konuşuluyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in spot ETF’ler ile 50 bin doların üzerine çıktığı dönemde ETH zayıf kaldı. BTC/ETH paritesinde ETH’nin son iki yılın dip bölgesine temas etmesi ise BTC hakimiyetinin artışını kanıtladı. BTC’ye giren para, son günlerde ETH’ye kaymaya başladı. ETH uzun süre sonra BTC paritesinde yükselişe geçti ve hakimiyetini artırdı. Böylelikle kripto yatırımcıları bu ilişkiden yola çıkarak altcoin rallisi beklemeye başladı.

ETH, 675 gün sonra 3 bin 100 doların üzerine çıktı. Gözler, ETH’nin sonraki aşamada nasıl bir yol izleyeceğine çevrildi.

Ethereum (ETH) yükselişi ve altcoin’ler

Ethereum (ETH), geçtiğimiz gün 3 bin 100 doların üzerine çıkarak 675 günün zirvesine ulaştı. ETH, gece saatlerinde 3 bin 135 dolara kadar yükseldi. Bu bölgeden satış baskısı yiyen ETH, gün içerisinde 3 bin 50 dolara geriledi.

ETH grafik analiz

Altcoin’lerin lideri olarak gösterilen ETH, önemli bir direnç noktası olan 3 bin 167 doların ucundan döndü. 2024’e damga vurması beklenilen ETH, kısa sürede 3 bin 167 dolar direncini test edebilir. Bu bölgenin aşılması halinde, ETH için sıradaki hedef 3 bin 400 dolar olacaktır. Popüler kripto para birimi, piyasanın pozitif kalması halinde nihai hedefi olan 3 bin 500 doları test edebilir.

ETH yükselişi, altcoin’ler ile doğrudan ilişkilidir. ETH, olası yükselişinde BTC paritesinde daha fazla ivme kazanabilir ve 0,06 seviyesini aşabilir. Bu noktada iplerin ETH’de olması altcoin’leri de cesaretlendirecektir. Özellikle katman-2 projeleri ETH’nin yükselişe geçmesiyle birlikte yükseliş yaşayabilir. Bu noktada, ARB için 2 dolar seviyesi ve OP için 4,25 dolar seviyesi hedef olabilir.

Katman-2 projelerinin peşine yükselişe geçebilecek altcoin’ler merkeziyetsiz borsalar (DEX) olacaktır. Uniswap (UNI), öncülüğünde canlanan merkeziyetsiz borsalar, merkeziyetsizliğin aktörlerinden ETH ile birlikte tekrar zirveye çıkabilir.

ETH’deki yükseliş, BTC’nin hakimiyet mücadelesinde öne çıkmasına katkı sağlayabilir. Bu noktada, ETH ile BTC’nin rekabeti, altcoin’lerin önünü açabilir. Altcoin’lerin tamamında bir yükseliş beklemek doğru olmaz. ETH ile ilişkili olanlar ön sıralarda yer alırken, proje sunan ve hizmet veren projeler de beraberinde gelecek. Ancak kripto sektöründe on binlerce kripto para olduğu için yüzde 90’ı hareketsiz kalacaktır.

Spot Ethereum (ETH) ETF gündemi

2023 yılının Eylül ayında şiddetlenen ve 2024’ün Ocak ayına kadar devam eden Bitcoin spot ETF gündemi sona erdi. BTC, spot ETF gündemiyle birlikte yüzde 150’ye yakın yükseliş gerçekleştirdi. BTC’nin yükselişi ise altcoin’lere can suyu oldu. Spot Bitcoin ETF’lerinin günden güne para girişine tanıklık etmesi, artan ilgiyi gözler önüne serdi.

Kripto yatırımcıları, spot Bitcoin ETF gündemi sonrası gözlerini Ethereum’a çevirdi. Kurumsallar, tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum için de spot ETF başvurusunda bulundu. ABD’li düzenleyici kurum SEC ise Ethereum ETF başvurularına temkinli yaklaşıyor.

SEC, geçtiğimiz günlerde spot Ethereum ETF’ler ile ilgili kararını 10 Mart’a ertelemişti. SEC’nin 10 Mart tarihinde de erteleme kararı alması bekleniliyor. Spot Ethereum ETF’ler ile ilgili son karar tarihinin ise Mayıs ayında olacağı düşünülüyor. Uzmanlar, Mayıs ayında onaylanma ihtimalinin yüzde 50 olduğunu düşünüyor. Bu süreçlerin ise bir yıl kadar sürebileceği gündemde yer ediniyor.

Spot Ethereum ETF başvurusunda bulunan şirketler arasında BlackRock, Fidelity, Grayscale, Ark Invest ve 21Shares yer alıyor. Trilyon dolarlık varlık yöneticileri, spot Bitcoin ETF onayını almıştı. Bu nedenle Ethereum tarafında da beklentiler bir hayli yüksek.

ethereum blackrock fidelity etf

Spot Ethereum ETF sonrası beklentiler

Spot Ethereum ETF’lerin kısa vadede onaylanması beklenmiyor. Sektörün uzman isimleri, ABD’nin düzenleyicisi SEC’nin tıpkı Bitcoin’de (BTC) yaptığı gibi ilerleyeceğini düşünüyor. SEC, Spot Bitcoin ETF’ler için son güne kadar beklemiş ve son gün kararını tartışmalara yol açacak şekilde vermişti.

Spot Ethereum ETF’ler için de beklentiler benzer şekilde. SEC’nin son güne kadar kararını ertelemesi ve son gün nihai bir karar vermesi bekleniyor. Spot Ethereum ETF başvurusunda bulunan kurumsalların ağırlığı ise ETF’lerin onaylanacağı ihtimalini artırıyor. Spot Bitcoin ETF başvurusundan onay alan ve gözünü spot Ethereum ETF’lere dikenler arasında Fidelity ve BlackRock da yer alıyor.

Onay çıkması beklenilirken, spot Ethereum ETF gündeminin ETH fiyatını pozitif etkileyeceği iddia ediliyor. Tıpkı BTC’de olduğu gibi onay aşamasına kadar bir yükseliş ve onay aşamasında kâr satışı yapılabileceği konuşulan konulara arasında.

Ethereum’un kurumsal ilgiyi arkasına alabilecek güçte olması ve ABD’de alım satıma açılacak olması ise altcoin’lerde güçlü bir rallinin yaşanmasına katkı sağlayabilir. Bilindiği üzere Ethereum, altcoin’lerin lider kripto parası olarak lanse ediliyor. Ethereum’daki yükseliş, özellikle katman-2 projelerini etkisi altına alacaktır. Arbitrum ve Optimism gibi katman-2 projeleri, Ethereum’un yönü ne tarafa evrilirse o tarafa hareket edecektir.

Genel piyasa görünümü, spot Ethereum ETF’ler sonrası ETH’ye para girişinin artması, ETH’de 5 bin dolar seviyesinin görülmesi, ETH ile birlikte altcoin’lerin yükseliş yaşaması yönünde.

ETH, olası yükseliş senaryosunda BTC’ye karşı da hakimiyet kazanacağı için altcoin rallisinin kapılarını aralayabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner