Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Yıl Sonuna Kadar 800 Dolara Ulaşabilecek mi?

Uzun vadeli grafikler Ether'in (ETH) hala iki yıllık bir ayı piyasasının derinliklerinde hareket ettiğini açık bir şekilde gösteriyor.

Ether Ethereum ETH 1

Uzun vadeli grafikler Ether’in (ETH) hala iki yıllık bir ayı piyasasının derinliklerinde hareket ettiğini açık bir şekilde gösteriyor. Ayı piyasasından çıkılmasıyla Ether fiyatlarının 2017’den bu yana görülmeyen seviyelere yükselmesi bekleniyor.

Kripto para piyasaları, düşük seviyelerin görüldüğü Aralık 2019’un ardından bu ay toparlanmaya başladı. Öncelikle Bitcoin liderliğindeki toplam piyasa değeri 250 milyar doları gördü ve Ethereum’un toplam piyasa değeri 20 milyar dolara yaklaştı.

Bitcoin’in yaklaşan blok ödülü yarılanmasının bu yükselişi devam ettirmesi, bunun sonucunda da Ether’in daha da yüksek seviyeleri görmesi bekleniyor. Bugün 170 dolara kadar çıkan Ether fiyatları, yılın başında 128 dolarla görülen en düşük seviyenin ardından yüzde 30’luk bir yükselişi temsil ediyor. Bitcoin ise aynı dönemde yüzde 22 civarında bir yükseliş gördü.

Şu anda Bitcoin’in fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 55 altında, Ether ise tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 87 oranında altında seyrediyor ve hala iki yıllık ayı piyasasının derinliklerinde hareket ediyor. Aşağıdaki grafik Ether fiyatlarının ne kadar zayıf olduğunu ve görülebilecek büyük bir boğa koşusunun potansiyelini ortaya koyuyor.

Ethereum ETH
Tam boyutta görüntülemek için grafiğin üstüne tıklayın/dokunun.

800 dolar ve 400 dolar son büyük rallide destek ve direnç olarak sağlam bir rol oynadı. Eğer Bitcoin bu yıl sonunda yeniden volatilitil bir hal alacak olursa Ether fiyatlarında da sert hareketler görülebilir.

Analistler ve trader’lar Ether hakkında umut verici tahminlerde bulunuyorlar ve Twitter’daki popüler kripto para analisti @GalaxyBTC, Ether’de iki yıllık düşüş trendini kırılmasına sadece birkaç hafta uzakta olunabileceğini söyledi.

Popüler altcoin trader’ı @SatoshiFlipper, yarılanmanın fiyatlandırılmaması durumunda Bitcoin’in çok yüksek seviyeleri göreceğini ve Ether’in onu takip edeceğini belirtti. Analist, Ether için kısa vadeli fiyat tahminini ise 335 dolara çıkardı.

Ether’in fiyatını olumlu yönde etkileyecek diğer temel faktörler arasında PoS algoritmasına geçiş yer alıyor. Muhtemelen Serenity güncellemesinden çok uzaktayız ancak güncellemenin ilk aşamasının bu yıl hataya geçirilmesi bekleniyor. İlk aşamada ağa uygulanacak geliştirmeler arasında Etheruem ağına ayrı bir PoS Blockchain’i olan Beacon Chain’i ve ETH 2.0’ın Faz 0’ı yer alıyor. Bunun sonucunda borsalar Tezos (XTZ) gibi altcoin’lerde olduğu gibi ETH için de staking hizmeti sunmaya başlayacaklar.

Merkeziyetsiz finans (DeFi) de Ethereum ekosistemi için standart haline gelmiş durumda ve her geçen gün yükselişine tanık oluyoruz. DeFi’de kilitli ETH miktarı şu anda 3.2 milyon ile rekor bir seviyede duruyor ve bu da tüm ETH arzının neredeyse yüzde 3’üne karşılık geliyor.

Öte yandan zenginler servetlerine servet katarken ve bankalar dünya ekonomisini tahrip etmeye devam ederken, “internetin parası” olarak gösterilen Ether’in fiyatının yükselmesi sürpriz olmayacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner