Yükleniyor...

Ethereum Gizlilik Projesi Başlatıldı

Ernst and Young şirketi bir yeni bir projeye imza atıyor.

Ethereum Alma

Ernst and Young şirketi bir yeni bir projeye imza atıyor. Kuruluş, dün yaptığı basın açıklamasında Ethereum ağında güvenli ve özel işlemlerin yapılmasını sağlayan ve gizlilik içeren sistemin prototip çalışmalarına başladığı duyurdu.

Ops Chain Public Edition (PE) adı verilen bu sistem ZKP adında ki teknolojiyi kullanmakta. Bu teknoloji ile birlikte işlem yapan tarafların geçerliliği kanıtlanıyor ve girişleri doğrulamak için alternatif bir algoritma devreye giriyor. Bu algoritma tüm bilgileri şifrelenmiş olarak sisteme kaydediyor.

Prototip, işlem kayıtlarını özel bir ağa başvurmak zorunda kalmadan özel olarak tutmak isteyen işletmelere yönelik geliştirilecek. Küresel İnovasyon Lideri Paul Brody şu açıklamayı yaptı: “Kuruluşların bu projeden yararlanması durumunda, verilerini gizlilik içinde saklayabilirler. Bu bilgiler halka açık Ethereum blok zinciri ağında ise görünmemektedir.”

20 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahip Ethereum ağının işletmelere çok daha iyi hizmet edebileceği yıllardır söylenen bir durumdu. Birçok uzman Ethereum’un hala daha tam potansiyeline ulaşmadığını düşünüyor.

EY, Ethereum ERC-20 ve ERC-721 belirteç standartlarına uyumlu bir kurumsal ağ oluşturarak şirketleri buna teşvik etmeyi hedefliyor. EY ise bu prototipin henüz patentinin alınmadığını belirtiyor. 2019 yılına kadar patentin alınması ve projenin bitirilmesi bekleniyor.

Ethereum’un kurucusu ve ünlü yatırımcı Vitalik Buterin ise ağ üzerinde ki çalışmalarına devam ediyor. Son olarak Ropsten test ağında ki çalışmalar başarılıyla tamamlanmıştı.

Ekim ayının başlarında ise çok uluslu bir bankacılık ve finans şirketi olan ING, daha fazla gizlilik elde etmek adına blok zinciri üzerinde çalışan bir projeyi başlattığını açıklamıştı.

Sunduğu akıllı sözleşmeler, ERC-20 ve ERC-721 gibi belirteçleri kullanması sebebiyle Ethereum gizlilik konusunda biçilmiş kaftan. Ethereum üzerinde ki hard fork çalışmaları ise devam ediyor. Uzun süredir yapılan işlemlere yanıt veremediği için Ethereum’un fiyatı düştü ve yatırım miktarında da bir azalma meydana geldi. Constantinople adı verilen çatallaşma çalışmasının bitmesinin ardından Ethereum’un tam potansiyeline yaklaşacağı düşünülüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner