Yükleniyor...

Ethereum’un DeFi Alanı Bu 4 Metriğe Göre Büyüyor

Ethereum pazarındaki oynaklığa rağmen merkezi olmayan finans (DeFi) son aylarda hızlı bir büyüme kaydetmeye devam ediyor.

defi ethereum eth

Ethereum pazarındaki oynaklığa rağmen merkezi olmayan finans (DeFi) son aylarda hızlı bir büyüme kaydetmeye devam ediyor.

Kripto para fonu DTC Capital’in başkanı ve analist Spencer Noon, dört önemli metriğe göre DeFi’nin muhteşem bir şekilde patladığını belirtti. Noon, bu dört metriği şöyle açıkladı:

  • DeFi sözleşmelerinde 4.27 milyar dolar değerinde kripto para birimi (ETH, DAI, Tether’in USDT’si ve diğer altcoin’ler) kilitli.
  • Şu anda 300.000 DeFi protokolü kullanıcısı var, bu sayı hızla bir milyona yaklaşıyor.
  • Son 12 ay içinde merkezi olmayan borsalarda (çoğunlukla Ethereum bazlı olanlar) 10 milyar dolarlık işlem görüldü.
  • DeFi protokolleri tarafından çıkarılan 1,42 milyar dolarlık borç hala mevcut.

ETH DeFi’dan Yararlanabilir

Ethereum’un merkezi olmayan finans sektörünün büyümesinin, ETH değerinde büyümeye neden olması muhtemel. Mythos Capital’in kurucusu Ryan Sean Adams, DeFi’nin Ethereum işlemleri ve ETH için rekor düzeyde talep yaratmasını bekliyor. Bu paydaş kanıtı ve EIP-1559’un uygulanması nedeniyle arzın azaldığı varsayılarak, varlığın zaman içinde takdir edilebileceği anlamına gelir.

Spencer Noon kısa bir süre önce Twitter’da, DeFi’a kurumsal ilgisinin DeFi kripto paraları veya protokolleriyle değil, ilk olarak Ethereum’la gerçekleştiğini söyledi:

“DeFi konusunda heyecan duyuyorlar ama bu onlar için yeni, bu yüzden önce ETH satın alıyorlar. Pozisyonlar ayarlandıktan sonra, risk spektrumunu protokollere taşımalarını bekliyorum.”

DeFi ile ETH’ye olan talebi artması, bazılarının zaten fark ettiği bir trend. Bir kripto para yorumcusu son zamanlarda DeFi protokollerinde (akıllı sözleşmeleri) kilitlenen ETH sayısının son 30 gün içinde yaklaşık %30 oranında bir metrik olduğunu kaydetti.

Yine de, DeFi ile ilgili ağ etkilerinden ne kadar ETH toplanacağı henüz belli değil.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner