Yükleniyor...

Facebook, Kripto Parası ile Milyarlarca Dolar Kazanabilir

CNBC'nin 11 Mart'ta yayınladığı habere göre, Facebook kendi kripto para birimini piyasaya sürerse 2021'e kadar 19 milyar dolar ek gelir sağlayabilir.

Facebook Coin

CNBC’nin 11 Mart’ta yayınladığı habere göre, Facebook kendi kripto para birimini piyasaya sürerse 2021’e kadar 19 milyar dolar ek gelir sağlayabilir.

Barclays internet analisti Ross Sandler, bir kripto para biriminin Facebook için yeni bir gelir akışı oluşturabileceğini ve geçen yıl bir dizi yüksek profilli skandalın arkasından düşen hisse fiyatının toparlanmasına yardımcı olacağını belirtti.

Reklamsız Gelir Modeli

Sandler, tahminde, kripto temelli bir gelir seçeneğinin reklam içermeyen herhangi bir gelir akışının Facebook’un hissedarları tarafından iyi karşılanacağını vurguladı. Sandler, şirket için böyle bir şeyin ihtiyaç duyulan bir şey olduğunu belirtti. Analist, yeni kripto para için en düşük gelir tahmininin 3 milyar dolar olduğunu söyledi.

Barclays analisti, Facebook’un bugünkü kripto para birimlerine benzeyen orijinal ödeme projesini hatırladı. Kaliforniya merkezli firma The Menlo Park tarafından 2010 yılında geliştirilen “Facebook kredileri” kullanıcıların bu kredileri yerel para birimlerini kullanarak ön ödemelerini ve uygulama içi satın alımlar için kullanmalarını sağlayan sanal bir para birimini temsil ediyor.

Sandler, Facebook’un fiat para birimleri ile olası yeni kripto para birimi arasındaki değişim maliyetlerini taşıyacağını ve bunun da işletmenin karlılığını azaltabileceğini belirtti.

Barclays’in raporundan yapılan alıntılara göre Sandler, Facebook Coin’nin ilk versiyonunun, 2010’daki orijinal kredilere çok benzeyen mikro ödemeler ve eşler arası (p2p) para transferi için tek bir para olabileceğini söylüyor.

Sandler ayrıca projenin kapsamını değerlendirdi ve bunun Facebook’un önceki hedeflerinden daha büyük olduğunu belirtti. Analist, eski ödeme operatörü PayPal’ın eski başkanı olan Facebook’un Blockchain ve kripto ekibinin lideri David Marcus’a dikkat çekiyor. Sandler, Facebook’un kısa süre önce Blockchain startup’ı olan Chainspace’ten bir dizi çalışanı işe aldığını dile getiriyor.

2018 yılının Aralık ayında Bloomberg, Facebook’ın kendi kripto parasını geliştirdiği yönünde bir haber yapmıştı. Bu haberi New York Times (NYT) takip etmiş ve sosyal medya devinin Bitcoin’in başarısız olduğu yerlerde başarılı olmayı umduğunu öne sürmüştü. NYT’ye göre, 50 kişilik bir ekip Facebook’un tam sahip olduğu üç uygulamada (WhatsApp, Facebook Messenger ve Instagram) kullanılacak bir stabilcoin geliştirmek için çalışıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x