Yükleniyor...

Fan token’larda keskin düşüş: EURO2024 bekleneni vermedi

EURO2024, Fan token piyasası için beklenen etkiyi bir türlü yaratamadı.

Sei SEI düşüşte

EURO2024, Fan token piyasası için beklenen etkiyi bir türlü yaratamadı.

Görünüşte, fan token’ların dört yılda bir gerçekleşen bu olayın ışığında iyi bir performans sergileyeceği varsayılabilir. Ancak beklenenin tam tersi yaşandı.

Taraftar token’larını performansını izleyen Block’un Spor Token Endeksi, bu hafta piyasadaki en kötü performans gösteren kategorilerden biri oldu.

fan token fan tokenlar kripto

Fan token piyasası bu süreçte bile yetersiz kaldı

Turnuvanın 15 Haziran’da başlamasından bu yana endeks önemli ölçüde düştü ve bu tokenların kümülatif piyasa değeri yazının yazıldığı sırada yüzde 12,8 oranında düştü. Aynı dönemde BTC‘nin fiyatı yüzde 3 oranında düşerken ETH‘nin fiyatı yaklaşık yüzde 1 arttı.

Bu olumsuz performans kısmen olumsuz piyasa koşullarına bağlanabilir. Bununla birlikte, BTC‘nin yaşadığı düşüşlerle karşılaştırıldığında, spor token endeksi üç kat daha düşük bir performans gösterdi. Bu keskin karşıtlık, mevcut piyasa gerilemesinin ortasında fan token’lardaki satış baskısını ortaya koyuyor.

Bu endeksteki fan token’ların uluslararası spor federasyonlarından ziyade bireysel futbol kulüplerini temsil ettiğini belirtmekte fayda var. Öyle olsa bile, bu token’ların büyük bir futbol etkinliği sırasında göreceli bir güç göstermesi beklenebilirdi. Sonuçta, UEFA Avrupa Şampiyonası, futbol tutkunlarının favori takımlarının etrafında toplanacağı en önemli zamandır ve bu da teorik olarak ilgili taraftar tokenlarının değerini artıracaktır.

Fakat durum böyle olmadı. Turnuva beklenen heyecanı bir türlü yaratamadı. Büyük spor etkinlikleri ilgili kripto varlıklarının değerini artıramazsa, fan token’ların faydası ve yatırım potansiyeli sorgulanır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner