Yükleniyor...

zkSync (ZK) her geçen gün eriyor: Yatırımcılar endişeli

17 Haziran'da zkSync'in merakla beklenen token'ı ZK, 1 milyar dolar piyasa değeriyle sektöre adım attı.

düşüş altcoin

17 Haziran’da zkSync‘in merakla beklenen token’ı ZK, 1 milyar dolar piyasa değeriyle sektöre adım attı.

Lansmanın ilk birkaç saatindeki anlık bir artışın ardından ZK’nin piyasa değeri, muhtemelen airdrop alıcılarından gelen sürekli satış baskısı ve genel olarak zayıf piyasa koşulları nedeniyle sonraki günlerde kademeli olarak azaldı.

ZK piyasa değeri şu anda yaklaşık 600 milyon dolar seviyesinde bulunuyor ve bu yazının yazıldığı sırada tamamen seyreltilmiş değerlemesi 3,4 milyar dolar olup, lansman sırasındaki değerlemesinden yüzde 40’lık bir düşüş söz konusudur.

zksync kripto altcoin ZK

Ağ aktivitesi hareketli olsa da ZK zayıf kaldı

ZK lansmanından önceki haftada Zsync Era, zincirdeki yeni adresler açısından nispeten sakin bir dönem yaşadı; günde ortalama 7.000 civarındaydı. Ancak ZK, lansman gününde bu rakam hızla arttı ve yeni adreslerin sayısı 17 Haziran’da iki kattan fazla artarak 18.000’e çıktı.

İlk lansmandan sonra heyecan azalmadı. Ertesi gün bu rakam yüzde 76’nın üzerinde artışla 31.800 adrese ulaştı ve ertesi gün, yani 19 Haziran’da, gün için 35.800 yeni adrese ulaşarak yüzde12 daha arttı. Bu arada, ZKsync Era’daki işlemlerin 7 günlük hareketli ortalaması,  ZK token’ın piyasaya sürüldüğü gün üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve kullanıcılar airdroplarını almak için akın ederken 1,8 milyondan fazla işlem kaydedildi.

Ne yazık ki ağ için aktivitedeki bu artışın kısa ömürlü olduğu ortaya çıktı. Zincirdeki işlem sayısı ertesi gün yüzde 37 düştü ve ertesi gün de yüzde 32’lik düşüşle düşüşünü sürdürdü.

Zync Era’daki aktif adresler için 7 günlük hareketli ortalama da  benzer şekilde dramatik bir tablo çizdi. ZK token’ının piyasaya sürüldüğü gün ağda yaklaşık 675.000 aktif adres ile tüm zamanların en yüksek seviyesi görüldü. Token’ın piyasaya sürülmesinden sadece üç gün sonra aktif adreslerin sayısı yarıya düştü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner