Fed Avukatı: Stablecoin'ler Gerçek Para Değil • Coinkolik
Yükleniyor...

Fed Avukatı: Stablecoin’ler Gerçek Para Değil

Fed avukatı ve bir Yale ekonomistinin kaleme aldığı makaleye göre stablecoin'ler NQA (no-question-asked) ilkesini karşılamıyor.

stablecoin

Fed avukatı ve bir Yale ekonomistinin kaleme aldığı makaleye göre stablecoin’ler NQA (no-question-asked) ilkesini karşılamıyor.

“Wildcat Stablecoins Taming” ismiyle yayınlanan makale, ABD dolarına endeksli stablecoin’ler için yeni düzenleyici seçeneklerini ele aldı.

Stablecoin’lerin Riskleri Masaya Yatırıldı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD Federal Rezerv avukatı Jeffery Zhang ve Yale ekonomisti Gary Gorton’un kaleme aldığı makale, stablecoin’ler için yeni bir düzenleyici çerçeve öneriyor.

Günümüzde özel kuruluşlar tarafından çıkarılan ABD dolarına endeksli stablecoin’lerin toplam değeri 100 milyar doları geçmiş durumda. USD ile 1:1 oranında desteklenen stablecoin’lerin popülaritesi de her geçen gün artıyor.

Stablecoin’lerin insanlar arasında bu denli popüler olması, küresel finansal istikrar ve geleneksel para sistemleri hususunda düzenleyicileri endişelendiriyor.

Zhang ve Gorton’a göre ABD ekonomisine yönelik potansiyel riskleri azaltmak için stablecoin’lerin düzenlenmesi gerekiyor.

Yazarlar ayrıca, stablecoin’lerin NQA ilkesini de yerine getirmediğini ifade ediyorlar.

“Destekleriyle ilgili güvenilirlik sorunları nedeniyle, stablecoin’lerin henüz para olmadığını çünkü NQA ilkesini karşılamadıklarını ve dolayısıyla bir değişim aracı olarak verimli bir şekilde kullanılamayacaklarını savunuyoruz”

İkili ayrıca bu stablecoin’lerin yeterince şeffaf olmamaları sebebiyle çeşitli riskler barındırdığına da ekledi.

Yazarlar bu argümanlarla birlikte, hükümetin para basımı konusunda bir tekele sahip olması gerektiğini düşünüyor.

İki Seçenek Önerisi

Yazarlar, makalenin son kısmında ABD hükümeti ve Federal Rezerv’in sektörü düzenlemesi adına iki seçenek önerdiler.

Bunlardan ilki stablecoin’leri merkez bankaları tarafından desteklenen bir kamu parasına dönüştürmek. İkinci seçenek ise Fed’in kendi CBDC’sini piyasaya sürmesinin ardından stablecoin’leri vergilendirmek. Makalede son olarak Fed’in CBDC faaliyetlerini hızlandırması gerektiği vurgulanıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x