Gavin Andresen, Reddit AMA'da Soruları Cevaplandırdı • Coinkolik
Yükleniyor...

Gavin Andresen, Reddit AMA’da Soruları Cevaplandırdı

Eski Bitcoin Core Developer'ı Gavin Andresen, 21 Ekim tarihinde Bitcoin için önemli yeri bulunan Reddit'te soru-cevap etkinliğine katıldı.

maxresdefault1

Eski Bitcoin Core Developer’ı Gavin Andresen, 21 Ekim tarihinde Bitcoin için önemli yeri bulunan Reddit’te soru-cevap etkinliğine katıldı. “Ask Me Anything (AMA)” çatısı altında Bitcoin ve kendisi ile ilgili merak edilenlere cevap veren Andresen, bu soru-cevap ile kullanıcıların çoğunu memnun etti.

Bitcoin’deki emeği ve diğer çalışmaları hakkında kısa bir bilgilendirme ile başlayan Andresen; Bitcoin’in geleceği, Bitcoin’i yaymak için yapılması gerekenler ve Bitcoin teknolojisi hakkında kullanıcıları bilgilendirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Reddit AMA’nın ardından Coindesk, Andresen’in en iyi 12 cevabını derledi. Dilerseniz şimdi bu cevaplara bir göz atalım:

1-) Acemiler

Soru: Ortalama acemi bir kullanıcı, bu harika teknolojinin adaptasyonunu yaymak için ne yapabilir? (“Beaucoin”)

“Bitcoin’i kullanın. Onun hakkında konuşurken çok saldırgan olmayın, fakat insanların sizin neyle ilgili olduğunuzu anlamalarına izin verin. Konuştuğunuz kişiyi tanıyın ve onun Bitcoin’in hangi özelliği ile ilgilendiğine göre anlatımınızı şekillendirin. (düşük işlem ücretleri?, bankaları işin dışında bırakması?, kendi finansal kontrolünüzü yapabilmeniz?)”

2-) Engeller

Soru: Sizin görüşünüze göre, Bitcoin için en büyük engel şu anda nedir? Bitcoin’i kitlelere yaymak için en önemli faktör ne olabilir? Bitcoin’i 5 sene içerisinde nerede görüyorsunuz? (“Sorcery-Sorcery”)

“Engel/Faktör: Alım-satım yaparak Bitcoin elde etmek yerine, direkt olarak insanların Bitcoin kazanabileceği yerlerin olması gerekiyor.

Bitcoin’in 5 sene içerisindeki konumu… 2019… Kristal küremi diğer ceketimin cebinde unuttum… Bence yok olabilir ve sıradan kişilerin bilemeyeceği üstü kapaklı bir kayıt sistemi olabilir ya da pratikte İnternet’in para birimi olabilir. “

3-) Bitcoin Yasaklanması

Soru: Eğer bir ülke Bitcoin’i yasaklarsa, bunu nasıl uygular? İnternet servis sağlayıcıları (ISP) aracılığıyla Bitcoin internet trafiğini bloke etme şansları var mı? (“David722”)

“Bu (yasaklama) hükümetin sevmediği diğer aktivitelerde olduğu gibi; para ve hapis cezaları ile gerçekleştirilebilir.

Hükümet muhtemelen önce Bitcoin’in itibarî para birimlerine çevrilmesinde, ulusal bankaları kullanarak zorluk yaratmaya çalışacaktır.

Şifresiz Bitcoin trafiğini, internet servis sağlayıcıları aracılığıyla bloke etmek oldukça basit olacaktır, fakat bu trafiği bloke edilmesi güç olan Tor ağı üzerinden devam ettirmek de oldukça basit. Bununla ilgili Tor’u çok iyi bilen insanlar ile konuşun. Onlar bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibidirler.”

4-) Umutlar ve Korkular

Soru: Şu anki konumunda Bitcoin ile ilgili en heyecanlı olduğunuz ve en fazla endişe duyduğunuz konular neler? (“PaulCapestany”)

Blockchain’in para birimi dışında diğer kullanım alanları beni en çok heyecanlandıran şey. Hangisinin başarılı olacağı hakkında hiçbir fikrim yok fakat, bu deneyimlerin yaşanmasından oldukça memnunum. Bitcoin hakkında en çok ölçeklenebilirlik konusu üzerinde endişeliyim.”

5-) Deneyden Kuruluşa

Soru: Uzun bir süredir “Bitcoin bir deney.” görüşünü savunuyorsunuz. Bu teknik olarak doğru olmasına rağmen, “Yerçekimi sadece bir teori.” “Bitcoin’in deney olduğu” fikrinden “Bitcoin’in bir kuruluş olma” fikrine geçmeniz için ne olması gerekiyor? (“Piper67”)

“Düzenlemelerde açıklığa, kullanım kolaylığına ve başarısızlık için hiçbir noktanın olmadığı bir güvenlik düzeyine ihtiyacımız var. Bence tüm bunların olmasına çok yakınız.”

6-) Çorap

Soru: Bitcoin ile ödeme yaparak satın aldığınız ilk somut şey neydi? (“bitcoinoisseur”)

“İlk somut şey… Alpaca çorabı ya da bir arkadaşımdan aldığım Red Sox biletleriydi sanırım.”

7-) Non-financial

Soru: Finansal olmayan işlemler veya blockchain’in kullanımı üzerine düşünceleriniz neler? ( örneğin; counterparty, colored coins, proof of existence, vb.) (“maraoz”)

“Olasılıklar hakkında heyecanlıyım. Bence çoğu proje, blockchain’in sağladığı hizmetleri gereksiz şekilde birbiri ile karıştırıyor ve blockchain’i icat ediliş amacına uygun olmayan yerlerde kullanıyorlar. (Mesela veri depolama)

Bence en iyi projeler, yeni bir para birimi icat etmenin gerek olmadığını anlayanlar. Blockchain’i uzun dönemli veri depolama çözümü olarak kullanmalarına ihtiyaç yok ya da p2p ağını iletişim mekanizmaları için kullanmalarına ihtiyaç yok. Blockchain dünyanın en güvenli dağıtık hesap defteri olarak kullanılmalı.”

8- ) Hard-Fork

Soru: Ölçeklenebilir bir blockchain için hard-fork gerçekten gerekli mi? Hard-fork’u ne zaman yapmayı planlıyorsunuz? (“NedRadnad”)

“Evet, bence gerekli. Maksimum blok kapasitesi için yama hazırlamak en az 1-2 aylık daha çalışma gerektiriyor. Bundan sonra da 1-2 ay görüşmeler için gerekecektir. Yani, gelecek ayın başları, Hard-fork işleminin başlamadan önceki evresi için en yakın zaman.

Hard Fork nedir: Bir coin protokolünde ortaya çıkan bir sorundan ötürü bir client yazılımının arkada bırakılıp rafa kaldırılmasından kaynaklanan protokdeki çatallanma.

9-) Bits

Soru: Bence Bitcoin’in sekiz ondalıklı basamağa bölünebilmesi “kullanım kolaylığını” getiriyor. Sizin düşünceniz nedir? Vakit ayırdığınız için teşekkürler! (“Aviathor”)

“Bence herkes Bitcoin’deki milyonuncu basamak için “bits” sözcüğünü kullanmaya başlamalı.”

10-) CIA

Soru: Görüşmeleriniz sırasında CIA ile bir bağlantı kurdunuz mu? Sizce Satoshi sizinle veya halka açık bir platformda kullanıcılar ile tekrar bir bağlantı kuracak mı? Andreas Antonopoulos hakkında, özellikle Kanada Senatosu’na yaptığı konuşma hakkında ne düşünüyorsunuz? (“FreeMarketAnarchist”)

“Hayır, görüşmelerim sırasında CIA veya InQTel ile hiç bağlantı kurmadım. Satoshi’nin tekrar ortaya çıkıp çıkmayacağını bilmiyorum. Andreas, Kanada Senatosu’nda müthiş bir iş çıkardı! Bir ara TED konuşması yapmalı.”

11-) Diğer projeler

Soru: Gözünüzün üzerinde olduğu ve sizi heyecanlandıran diğer projeler/şirketler/kodlamalar neler? (“bubbasparse”)

Trezor hakkında oldukça heyecanlıyım. (Ve umarım Mycelium yakında donanımsal cüzdanını çalışır hâle getirir.) Aynı zamanda Bitcoin ATMlerinin yayılmasını da takip ediyorum, çünkü sıradan bir insan için BTC almak hâlâ zor.”

12-) Yeni Ünvan

Soru: Ne kadar süre ile “chief scientist” olarak görev alacaksınız? (“bitbeliever”)

“Bilmiyorum, bu ünvandan bıkmaya başladım. Belki de ünvanım “Head Cheese (Technology)” olmalı.”

İşte Gavin Andresen’in Reddit AMA’sından notlar kısaca bu şekilde. Başlıkların altındaki “soru” linklerine tıklayarak soruların ve cevapların orjinal hâllerine ulaşabilirsiniz. Umarım sizin için iyi bir çeviri olmuştur. Bol Bitcoin’li günler dileriz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x