Yükleniyor...

Girişimci Elon Musk 1 Günde 16.3 Milyar Dolar Kaybetti!

Ünlü girişimci Elon Musk’ın elektrikli araç üreten şirketi Tesla Inc.

girisimci elon musk 1 gunde 163 milyar dolar kaybetti

Ünlü girişimci Elon Musk’ın elektrikli araç üreten şirketi Tesla Inc., tek seansta 82 milyar dolar kaybetti. Bloomberg HT’de yer alan habere göre Tesla, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeksine dahil edilmedi. Bu yönde bir beklentiyle hareket eden yatırımcılar ise büyük bir şaşkınlık yaşadı. Tesla bu olay nedeniyle tarihinin en büyük günlük düşüşünü gerçekleştirmiş oldu.

Tesla, önceki gün %21 oranında düşüş yaşayarak 330 dolara geriledi. Firmanın 82 milyar doları bu düşüş sonucunda erimiş oldu. Tesla ayrıca Eylül ayından bu yana da %33 oranında değer kaybetti.

Tesla’da yaşanan bu kayıp, Elon Musk’ın servetini de büyük ölçüde eritti. Musk’ın serveti Salı günü 16.3 milyar dolar azaldı ve Musk’ın Bloomberg Milyarderler Endeksine göre tarihin en büyük tek günlük kaybını yaşamasına neden oldu.

En Kötü Düşüşlerden Birisi

Bloomberg ve Forbes tarafından tutulan zengin listelerine göre, Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk’ın kişisel serveti Salı günü altı saatten fazla süren işlemlerde 16 milyar doların üzerinde düşüş gösterdi ve şirketin hisseleri de en kötü düşüşü gördü.

The Economic Times’a göre şirketin salı günü kaybettiği para Titan, HDFC Life ve UltraTech Cement gibi Hint hisse senetlerinin tamamından fazla. Hindistan’daki yalnızca 21 şirket, Musk’ın bir günde kaybettiği servetten daha değerli.

girisimci elon musk 1 gunde 163 milyar dolar kaybetti

Musk, bu değer kaybıyla aynı zamanda milyarderler listesinde de yer değiştirdi. Ağustos sonunda Musk, bu listelerde Jeff Bezos ve Bill Gates’in hemen ardından üçüncü sıraya yükselmişti. Tesla hisseleri Salı günkü seansta yüzde 21 düşüş yaşayınca, bu sıralamada değişmiş oldu. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Musk bu düşüşle dünyanın en zengin kişileri sıralamasında 6. basamağa geriledi ve Forbes listesinde sekizinci sıraya düştü.

Tesla ve DeFi’ı Birbirine Benzetmişti

Daha önce haberimizde de verdiğimiz gibi Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, kripto paralar ve elektrikli otomobil şirketi Tesla arasında bir bağlantı kurmuştu. Novogratz, merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründeki spekülatif çılgınlık ile dünyanın en değerli otomobil üreticisi konumunda bulunan Tesla’nın rallisi arasında paralellik olduğunu belirterek, şunları söylemişti:

“DeFi’De gördüğümüz ilginçlikler, Tesla’da gördüklerimiz ile paralellik gösteriyor. Her ikisi de sadece spekülatif bir çılgınlıktan ibaret. Gerçekten harika şeyler yapan yeni projeler var ancak, o kadar hızlı bir likidite dalgası oluşuyorki yeterince denetlenmemiş bir sürü proje yatırım alıyor.”

Novogratz, daha sonra Tesla için endişeli olduğunu ve büyük bir düzeltmenin gelebileceğini ifade ederek, yatırımcıları uyarmıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x