Yükleniyor...

Haber Global’den Manipülatif “Kripto Paralar Yasaklandı” Başlığı!

İngiltere’nin Mali Tutum Otoritesi (FCA), 6 Ekim'de yaptığı açıklamada, türev Bitcoin ve kripto para araçlarının perakende kullanıcılara satışını resmi olarak yasakladığını duyurdu.

Bitcoin ve Kripto Paralar Yasak

İngiltere’nin Mali Tutum Otoritesi (FCA), 6 Ekim’de yaptığı açıklamada, türev Bitcoin ve kripto para araçlarının perakende kullanıcılara satışını resmi olarak yasakladığını duyurdu.

Kripto para piyasasında büyük ses getiren gelişmenin ardından yerli ve yabancı dev medya kuruluşlarının bu gelişmeye yoğun ilgi gösterdiği görüldü. Öte yandan konunun aktarılması konusunda ciddi yanlışlıklar yapılması dikkatlerden kaçmadı. Bu bağlamda haber kanalı Haber Global büyük bir hataya imza atarak FCA’nın kararını “İngiltere, kripto paraları yasakladı!” başlığıyla verdi.

Haber Global Kripto Paralar

FCA, aldığı kararla İngiltere’de kripto paraları yasaklamamış, türev kripto para araçlarının küçük yatırımcılara satışını yakalamıştı. Yasağın gerekçesi ise kripto paralardaki önemli fiyat dalgalanmalarının, perakende tüketicileri kripto para türevlerinin alım satımından zarar görme riski ile karşı karşıya bırakıyor olması.

Küçük yatırımcıları bu zararlara karşı korunmayı amaçlayan FCA, türev kripto para araçlarının satışını, pazarlamasını ve dağıtımını yasakladı. Yasak, Birleşik Krallık’ta veya Birleşik Krallık’tan hareket eden tüm firmaları kapsıyor. FCA’nın geçici strateji ve rekabet genel müdürü Sheldon Mills, “Bu yasak, bu ürünlerdeki perakende tüketicilere yönelik potansiyel zararı ne kadar ciddiye aldığımızı yansıtıyor. Tüketicilerin korunması bizim ilk düşündüğümüz şey.” açıklamasını yaptı.

FCA’nın getirdiği yasak 6 Ocak 2021 itibariyle yürürlükte olacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner