Yükleniyor...

Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi: 20-26 Şubat 2023

Uzun bir aradan sonra tekrar haftalık bültenlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Site Yazar 1

Uzun bir aradan sonra tekrar haftalık bültenlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. 2023 yılı makro ekonomik açıdan iyi haberle devam ediyor. Enerji fiyatlarının sert bir şekilde düşmesi enflasyonda gerilemeye yol açtı. Çin’de yılın ikinci yarısında toparlanma olasılığının olması finansal piyasalarda en kötü senaryo olan; “resesyonun” şimdilik çerçeve dışında olmasıyla rahatladı. 

Haftanın Yorumu

Bu hafta veri akışı bol.  Çarşamba günü Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları açıklanacak ve faiz kararlarına ilişkin ip uçları için yakından takip edeceğiz.

Geçtiğimiz hafta beklentinin üzerinde gelen Tüketici Fiyat Endeks (TÜFE) verisi sonrası, FED üyelerinin enflasyonla mücadele için faizin artırılmaya devam edilmesi gerektiğini belirterek şahin açıklamalarda bulundular.

Mart ayı FED toplantısında 25 baz puan artış ihtimali hala çok baskın. 

Amerika büyüme oranı, Euro bölgesi TÜFE oranı ve Türkiye faiz kararı yine bu haftanın takip edeceğimiz önemli verileri olacak.

image1 1

Kripto paralar tarafında ise geçtiğimiz haftayı SEC ve stabilcoin krizi ile geride bıraktık. SEC kayıtsız bir menkul kıymet ihraç ettiklerine inandıkları Binance USD’nin (BUSD) stablecoin ihraççısı Paxos’un işlemleri durdurmasını istemişti. BUSD sabitliğinin kısa bir süre için bozulduğunu görsek de etkileri yıkıcı olmadı. 

Shanghai güncellemesi ile Ethereum üzerinde stake edilen coinler serbest bırakılacak olması soru işareti yaratıyor. Shanghai güncellemesi, ETH’lerini Ethereum’un PoS akıllı sözleşmesine kilitleyen kullanıcıların varlıklarını çekmelerine izin verecek. Artan likidite ile daha fazla insanı ETH stake etmeye teşvik edebilir ya da tam tersi stakeden çıkarılan varlıklar satış baskısı oluşturabilir.

Kripto para merkezi olma yönünde adımlar atan Hong Kong’dan ise güzel haberler gelmeye devam ediyor. Yatırımcıların SFC tarafından lisanslanan borsalarda Bitcoin ve Eth gibi büyük kripto paraları alıp satmasına izin vermeyi planlıyor. Huobi borsasının lisans almaya çok yakın olduğu da gelişmeler arasında.

Haftanın Takip Edeceğimiz Önemli Gelişmeleri

20 Şubat 2023 Pazartesi

ABD borsaları Washington Günü nedeniyle kapalı.

22 Şubat 2023 Çarşamba 

ABD – Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları açıklanacak. TSİ – 22.00

23 Şubat 2023 Perşembe 

Euro Bölgesi – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: 8.6% Önceki: 8.5% TSİ – 13.00

Türkiye – faiz kararı açıklanacak. Beklenti: 9% Önceki: 9% TSİ – 14.00

ABD – Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Çeyreklik) Beklenti: 2.9% Önceki: 2.9% TSİ – 16.30

Bitcoin Teknik Analiz

image2 1

Günlük grafikte Bitcoin fiyatının 15.400 swing low seviyesinden 24.500 swing high seviyelerine kadar geldiğini görüyoruz. Bu seviye bir süredir kırılmaya çalışılıyor ancak henüz yeni bir high yaptıran, günlük mum kapanışları göremiyoruz. Eğer fiyat yeterli likidite bulamazsa, siyah kutu bölgesi olan 20.800-21.600 seviyelerine geri çekilebilir ve olası bir yükseliş için bu bölgeden destek bulabilir. Bu kutunun kaybedilmemesi oldukça önemli. Olası bir yükseliş hareket için ise kırmızı kutunun üzerinde mum kapanışları gelmeli. Ardından ilk durağımız 28.500 seviyeleri olacaktır.

image3 1

Kripto paraların satın alındığı ortalama fiyatın maliyetiyle, mevcut fiyatın karşılaştırmasını global in/out indikatörü ile görebiliriz. Kar zarar durumundaki adres sayılarını görebilir, Belirli bir fiyat aralığında alım-satım baskısı hakkında fikir edinebiliriz. In the Money pozisyonunda adres sayısı fazlaysa, çoğunluğun karda olduğunu ve satış baskısının azaldığını görebiliriz.

CoinGecko Verilerine Göre Geçtiğimiz Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

  1. Conflux (CFX) 418,4%
  2. Stacks (STX) 110,3%
  3. WEMIX (WEMIX) 103%
  4. Klaytn (KLAY) 71,4%
  5. Filecoin (FIL) 70%

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Do Kwon 10 Bin Bitcoin Aklamakla Suçlanıyor 

SEC tarafından yöneltilen suçlamaya göre Do Kwon ve Terraform Labs, platformdan ve Luna Foundation Guard’dan 10.000 adet Bitcoin’i soğuk cüzdanlarına transfer etti. Ardından SEC, fonların itibari para birimine dönüştürülmek üzere bir İsveç kökenli bir banka hesabına aktarıldığını söyledi.

Binance, BUSD’ye Alternatif Arıyor

ABD’de Paxos’a yönelik girişimler Binance‘i yeni arayışlara itti. New York Mali Hizmetler Departmanı, Paxos’a BUSD stablecoin’i ihracını durdurma talimatı verdi. Binance CEO’su Changpeng Zhao, bir Twitter paylaşımında şirketin diğer ihraççıları ve USD bazlı olmayan stablecoin’leri araştırdığını söyledi.

OpenSea, ücret politikasında değişikliğe gidiyor

En büyük NFT pazaryeri olan OpenSea, Blur ile yaşanan gerginliğin ortasında ücret politikasında değişikliğe gidiyor. OpenSea’nin bu hamlesi, Blur’un içerik üreticilerini OpenSea’yi boykot etmeye çağırmasının ardından geldi. OpenSea, ücretleri bir süreliğine %0’a düşürdüğünü açıkladı.

MakerDAO, Yeni Bir Bankayı Ekosisteme Getirmeyi Oylayacak

Merkeziyetsiz finans ile geleneksel finans arasındaki köprüyü güçlendirmek adına MakerDAO, ekosisteme bir ticari banka daha getirmeyi oyluyor. MakerDAO‘nun yönetişim forumuna göre, Florida merkezli bir ticari banka olan Cogent Bank, MakerDAO’nun RWA Master Participation Trust’ına 100 milyon dolarlık krediyle katılma teklifinde bulundu.

SEC, TerraUSD Konusunun Üzerine Gidiyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçen yıl çöküşü sektör çapında bir krize ve bir dizi iflasa yol açan bir stablecoin olan TerraUSD’nin arkasındaki şirkete dava açmaya hazırlanıyor. SEC, konuya aşina kişilere göre token’ın arkasındaki şirket Terraform Labs’ın yatırımcıları stablecoin’in ABD dolarına 1’e 1 sabit tutma niteliği hakkında dürüst olup olmadığını araştırıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner