Yükleniyor...

Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi: 2-8 Ocak

Yeni bir yıldan herkese merhaba Sevgili Coinkolik Ailesi, umarım 2023 yılı, 2022 yılından çok daha iyi geçer.

Site Yazar

Yeni bir yıldan herkese merhaba Sevgili Coinkolik Ailesi, umarım 2023 yılı, 2022 yılından çok daha iyi geçer.

Bu yıl kripto tarafında regülasyonların çok fazla konuşacağımızı söylemiştik. Haftayı, İtalya’nın 2.000 EUR üzeri kripto varlık kârlarından %26 vergi alacağı haberiyle açtık. Yakından takip edeceğimiz en önemli gelişmelerinden biri eski FTX CEO’su Sam Bankman Fried’ın (SBF), ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi tarafından mahkemeye çıkarılacak olması. SBF, iki tanesi dolandırıcılık olmak üzere toplam 8 adet suçlamaya karşı savunmasını gerçekleştirecek.

Ekonomik takvimde bu hafta; Salı Türkiye ve Almanya’da enflasyon, Çarşamba Euro Bölgesi – Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) ve ABD’de ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi, Perşembe ABD’de Özel Sektör İstihdam Raporu ve Hizmetler PMI endeksi, Cuma Euro Bölgesi’nde Enflasyon, ABD’de Tarım Dışı İstihdam ve ISM Hizmetler Endeksi açılanacak. Ayrıca, Çarşamba günü son FOMC toplantısının tutanakları yayınlanacak.

Haftanın Takip Edeceğimiz Önemli Gelişmeleri

02 Ocak 2023 Pazartesi

ABD, İngiltere, Çin Yılbaşı Tatili dolasıyla piyasalar kapalı

03 Ocak 2023 Salı

Türkiye Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %66,53, Önceki: %84,39 – 10:00

06 Ocak 2023 Cuma

EURO Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %9.7, Önceki: %10.1 – TSİ 13:00 

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Beklenti: 200k, Önceki: 263k – TSİ 16:30

ABD İşsizlik Oranı Beklenti: %3.7, Önceki: %3.7 – TSİ 16:30

Bitcoin Teknik Analiz

image1

Bitcoin 2023 yılına yatay pozitif görünümle başladı. Piyasaların tatil olması ve nakit girişlerinin az olmasından kaynaklı 16.600 seviyelerindeki yatay hareketini sürdürmeye devam ediyor. Siyah kutu bölgesi fiyatı tutacak önemli destek bölgemiz. Eğer 4 saatlik kapanışlarla bu bölge kazanılmazsa fiyat daha fazla likidite bulmak adına 15.800 bölgesini ziyaret edebilir.. Siyah kutu üzeri 4 saatlik mum kapanışları geldiği takdirde ilk direnç bölgesi olan 18.200 seviyesine kadar fiyat yükselebilir.

image2

Kripto para analitik platformu DeFi Llama’nın verilerine göre Toplam Kilitli Varlık değeri 39 milyar doları buluyor. Ethereum (ETH) Layer-2 staking protokolü olan Lido DAO (LDO), Toplam Kilitli Varlık (TVL) değeri 5,9 milyar dolara ulaşarak MakerDAO’yu geçti. Böylelikle Lido en yüksek TVL’ye sahip DeFi protokolü oldu.

image3

Kripto piyasaları ve geleneksel piyasalar arasındaki tarihsel korelasyon, makro pazarların kriptoyu nasıl etkilediğini ve ilişkilerinin nasıl geliştiğini anlamak açısından önemlidir.Eğer katsayı 1’e yakınsa iki fiyat arasında güçlü bir pozitif korelasyon anlamına geldiğini, 0’a yakınsa korelasyon olmadığını ve -1’e yakınsa güçlü bir negatif korelasyona işaret ettiğini gösterir. (Yani, Bitcoin ve kıyas varlıkların fiyatı zıt yönlerde hareket etme eğilimindedir.)

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

  1. OKB (OKB) %29,1
  2. BitDAO (BIT) %24,4
  3. LidoDAO (LDO) %20,7
  4. OKC (OKT) %14,7
  5. Cosmos (ATOM) %9,6

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

  • Ripple Ortağı, Visa ile Anlaştı: Taylandlı FinTech devi ve Ripple ortağı DeeMoney, Visa Direct’i uluslararası ödeme platformuna entegre etmek üzere Visa ile bir ortaklık kurdu. Ortaklık, kullanıcıların yalnızca alıcının Visa kart bilgilerini kullanarak 160 para biriminde 170’ten fazla ülkeye neredeyse anında uluslararası ödeme yapmalarına olanak tanıyacak. 
  • Ünlü Yatırımcı, Solana Ekosisteminin Dağılacağını Düşünüyor! Sosyal medyada Bitboy Crypto olarak bilinen yatırımcı Ben Armstrong, Solana (SOL) ekosisteminden daha fazla projenin ayrılacağına inanıyor. Geçtiğimiz hafta Dust Labs, Solana ağındaki en önemli NFT projelerini (DeGods ve y00ts) Ethereum ve Polygon ağlarına taşıyacağını açıklamıştı
  • 2022 Yılında İflas Eden Kripto Şirketleri: Kripto para piyasası, 2022’yi sektörün en önemli aktörlerinin iflas etmesiyle hatırlayacak. FTX, Three Arrows Capital, Voyager, Celsius ve Blockfi.
  • 2022 Yılında Yaşanan En Büyük Kripto Hackleri: Bu yıl kripto hackleri nedeniyle kaybedilen varlıkların toplam değeri 3 milyar dolar gibi rekor bir rakama ulaştı. 2022’nin en büyük kripto saldırıları arasında, zincirler arası köprüleri ve merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerini içeren güvenlik olayları, yüz milyonlarca dolarlık zarara yol açmasıyla öne çıktı.

Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
alper
alper
1 yıl önce

açıkçası bu kadarını beklemiyordum

harika bir haftalık analiz olmuş

sade ve basit anlatımı ile okurken keyif aldım

eline sağlık ekin

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x