Yükleniyor...

Hindistanlılar 2018 Yılında 2.3 Milyar Dolar Havale Ücreti Ödedi

The Times of India’ya göre, dünyanın en büyük iç havale piyasası olan Hindistan’a yapılan havaleler için geçtiğimiz yıl 2.

Hindistan Bitcoin

The Times of India’ya göre, dünyanın en büyük iç havale piyasası olan Hindistan’a yapılan havaleler için geçtiğimiz yıl 2.3 milyar dolardan fazla işlem ücreti ödendi. Ülkede faaliyet gösteren Bitcoin borsası WazirX’in CEO’su Nischal Shetty, öncü kripto para biriminin havale ücretlerini sıfıra yakın bir seviyeye düşürebileceğini söyledi.

Geleneksel Finans Siteminde Havale Ücretleri Çok Yüksek

2018 yılında, havalelerin işlenmesi için alınan işlem ücreti yüzdesi küresel ortalamada yüzde 7 idi. Yüzde temelli bir işlem ücreti başka ülkede çalışıp Hindistan’daki ailelerine para gönderenler için oldukça yüksek bir miktar anlamına geliyor. Parayı gönderen bir banka hesabına sahip olsa bile alıcının bir banka hesabı bulunmuyorsa para gönderenin yerel havale şirketlerine ve ağlarına güvenmesi gerekiyor. Örneğin Filipin’lerde milyonlarca işçi havaleler için Lhuiller ve Palawan gibi mikro finansman şirketlerine güveniyor. Filipin’lerde alıcıların düşük ücretle para alabileceği on binlerce fiziksel havale yeri bulunuyor. Hindistan, Çin veya Filipinler’de sınır ötesi işlemler söz konusu olduğunda belirli yüzdelikte işlem ücreti alıcıya yansıtılıyor. Hindistan ve Filipinler’deki insanların büyük çoğunluğu yurtdışında yaşıyor ve yerel havale piyasalarına gelen para miktarı yerel havale gelirlerini aşıyor.

Sorun, çoğu durumda göçmen işçilerin ailelerini maddi olarak desteklemek için Hindistan’a para göndermesi ve alınan işlem ücretlerinin aileleri olumsuz etkilemesi. Yüksek işlem ücretleri Hindistan’da alıcıyı gönderilen para miktarını azaltıyor. Hindistan Times, bundan dolayı ülkenin yoksul nüfusunun işlem ücretlerinden en fazla etkilenen kesim olduğunu bildirdi. Ülke içi para transferlerinde bankaların veya para transfer operatörleri daha ucuz ve daha hızlı oluyor. En azından küçük ödemeler için Bitcoin veya diğer büyük kripto para birimlerinin işlem ücretleriyle rekabet edebilecek sabit küçük ücretler söz konusu. Bununla birlikte, büyük ödemeler veya uluslarası işlemler için Bitcoin gibi kripto para birimlerinin işlem ücretleri geleneksel para transfer yöntemlerine kıyasla oldukça düşük ve daha hızlı. Bitcoin’in mevcut finansal sisteme göre avantajı, ağındaki işlem ücretlerinin yüzde bazlı olmamasından kaynaklanıyor. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’ın 7 dolardan daha düşük bir işlem ücretiyle 600 milyon dolar değerinde işlem yaptığı bildirilmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner