Yükleniyor...

IBM, Stellar Tabanlı Ödeme Çözümünü Duyurdu: “World Wire”

Temmuz ayında IBM, Stellar üzerine inşa edilen çevre dostu bir kripto para projesinde yer aldığını açıklamıştı.

IBM Blockchain World Wire

Temmuz ayında IBM, Stellar üzerine inşa edilen çevre dostu bir kripto para projesinde yer aldığını açıklamıştı. Şirket, küresel ödeme ve havale sistemlerinde mevcut statükoyu değiştirecek potansiyeli sahip olduğunu belirttiği Blockchain tabanlı finansal bir çözümünü başlattığını duyurdu.

“IBM Blockchain World Wire” adı verilen platform, Stellar blok zincirini dijital varlıklarla birleştirerek mümkün olan garantili bir değere ulaşmak için anında para transferi gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Yeni Stellar tabanlı platform, kendini, sınır ötesi ödemelerin eşzamanlı olarak ve tümüyle gerçek zamanlı olarak sağlayan finansal bir demiryolu olarak tanımlıyor. IBM’e göre World Wire, mevcut herhangi bir ödeme sistemi ile kolayca bütünleşiyor ve yüksek güvenlikli bir ortamda herhangi bir varlık türünde, herhangi bir büyüklükte, herhangi bir hedefe yapılan ödemeyi destekliyor.

IBM’in World Wire’ın potansiyel faydasını açıkladığı kısmi bilgi şu şekilde;

IBM Blockchain World Wire ile, takas ve kesinleştirme gerçek zamanlı olarak gerçekleşir. Çözüm, ödeme talimatı mesajlarını entegre etmenin yanı sıra işlemleri dengelemek için dijital varlıkları kullanır. Tüm bunlar, geleneksel bankacılık maliyetlerinin ve gecikmelerin ortadan kalktığı anlamına geliyor.

Nasıl Çalışıyor?

World Wire çerçevesi altında işlem yapan finansal kuruluşlar, iki kat fiat para birimi arasında bir köprü olarak merkez bankası dijital para birimini, kripto veya durağan olmak gibi kendi seçtikleri dijital varlıkları kullanabilir. Dijital varlık ticaretini kolaylaştırıyor ve işlemin teyit edilmesi için önemli destek sağlıyor.

Kurumlar, World Wire API’sinde bir bağlantıyı kullanarak ve mevcut ödeme sistemlerini kullanarak fiat para birimlerini işlem görecek dijital varlıklara sorunsuz bir şekilde dönüştürebilir. Platform, aynı anda dijital varlıkları neredeyse anlık olarak işlemi tamamlayan ikinci fiat para birimine (alıcı için) dönüştürebiliyor.

Tüm işlemler Stellar Blockchain’e güvenlik ve takas amaçlı olarak kaydediliyor ve bu da yasal uyumluluğu sağlıyor. Yani, World Wire kullanılarak gerçekleşen her işlemin kalıcı bir kaydı var.

IBM’e göre, yeni çözümün faydaları arasında daha hızlı ödeme işlemleri, eşzamanlı takas ve ödeme, anlaşmazlıkların çözülmesi için zamanın kısaltılması, mutabakat ve önemli ölçüde daha düşük maliyetler yer alıyor.

World Wire’ın tek bir işlemde birden çok tarafın varlığını ortadan kaldırdığı ve sınır ötesi işlemler için sermaye gereksinimlerini büyük ölçüde azalttığı belirtiliyor. Buna ek olarak IBM, World Wire’ın tüm para birimleri arasında bir döviz kuru kullanarak uçtan uca saydamlığı artırdığını söylüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x