Yükleniyor...

Kaspersky: Kripto Para Madencilik Yazılımı Saldıları Popülerleşiyor!

Rus internet güvenlik şirketi Kaspersky Labs, kötü amaçlı kripto para madencilik yazılımlarının Botnet saldırılarında giderek daha popüler hale geldiğini söylüyor.

Kripto Para Madencilik Yazılımı Saldıları

Rus internet güvenlik şirketi Kaspersky Labs, kötü amaçlı kripto para madencilik yazılımlarının Botnet saldırılarında giderek daha popüler hale geldiğini söylüyor.

Gizli kripto para madenciliği saldırıları -aynı zamanda cryptojacking olarak da bilinir- bilgisayarın sahibinin rızası veya bilgisi olmadan kripto para birimleri için bir bilgisayarın işlem gücünü kullanan kötü amaçlı yazılımların yüklenmesi anlamına geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kaspersky’ye göre, 2017’nin sonunda başlayan ve 2018 Ocak ayında sona eren kripto para boğa piyasasına rağmen yine de yıl boyunca kripto madencilik yazılımı saldırıları güncel bir tehdit olarak kaldı.

Botnetler arasında 2011’in ilk çeyreğinde popülerleşmeye başlayan kripto para madencilik yazılımlarının Botnetler tarafından indirilen kötü amaçlı yazılımlar arasındaki payı yüzde 4,9 olarak saptandı. 2017’nin 2. çeyreğinde kripto para madencilik yazılımların payı yüzde 2,9’du. Yani, her yönü ile kripto para madencilik yazılımı saldırılarında büyük bir patlama yaşandı.

Kaspersky’nin bu son araştırması, Botnetler’in kötü amaçlı kripto para madencilik yazılımlarının gittikçe popülerleştiğini gösteriyor. Siber suçluların cryptojacking’i diğer hack yöntemlerinden daha elverişli ve kârlı gördükleri tahmininde bulunuluyor.

Kaspersky, 2018’in üçüncü çeyreğinde Botnet’ler aracılığıyla yapılan DDoS saldırılarında düşüş olduğunu ve bu düşüşün nedeninin kripto para madencilik yazılımlarından kaynaklandığını belirtiyor.

Kasım ayı ortalarında siber güvenlik araştırma ekibi McAfee Labs, Monero (XMR) için neredeyse hiç iz bırakmadan çalışan ve kurbanların cihazlarını kullanan yeni Rusya yapımı kötü amaçlı madencilik yazılımlarını ortaya çıkarmıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x