Ana Sayfa Haberler Kaspersky: Kripto Para Madencilik Yazılımı Saldıları Popülerleşiyor!

Kaspersky: Kripto Para Madencilik Yazılımı Saldıları Popülerleşiyor!

Rus internet güvenlik şirketi Kaspersky Labs, kötü amaçlı kripto para madencilik yazılımlarının Botnet saldırılarında giderek daha popüler hale geldiğini söylüyor.

Gizli kripto para madenciliği saldırıları -aynı zamanda cryptojacking olarak da bilinir- bilgisayarın sahibinin rızası veya bilgisi olmadan kripto para birimleri için bir bilgisayarın işlem gücünü kullanan kötü amaçlı yazılımların yüklenmesi anlamına geliyor.

Kaspersky’ye göre, 2017’nin sonunda başlayan ve 2018 Ocak ayında sona eren kripto para boğa piyasasına rağmen yine de yıl boyunca kripto madencilik yazılımı saldırıları güncel bir tehdit olarak kaldı.

Botnetler arasında 2011’in ilk çeyreğinde popülerleşmeye başlayan kripto para madencilik yazılımlarının Botnetler tarafından indirilen kötü amaçlı yazılımlar arasındaki payı yüzde 4,9 olarak saptandı. 2017’nin 2. çeyreğinde kripto para madencilik yazılımların payı yüzde 2,9’du. Yani, her yönü ile kripto para madencilik yazılımı saldırılarında büyük bir patlama yaşandı.

Kaspersky’nin bu son araştırması, Botnetler’in kötü amaçlı kripto para madencilik yazılımlarının gittikçe popülerleştiğini gösteriyor. Siber suçluların cryptojacking’i diğer hack yöntemlerinden daha elverişli ve kârlı gördükleri tahmininde bulunuluyor.

Kaspersky, 2018’in üçüncü çeyreğinde Botnet’ler aracılığıyla yapılan DDoS saldırılarında düşüş olduğunu ve bu düşüşün nedeninin kripto para madencilik yazılımlarından kaynaklandığını belirtiyor.

Kasım ayı ortalarında siber güvenlik araştırma ekibi McAfee Labs, Monero (XMR) için neredeyse hiç iz bırakmadan çalışan ve kurbanların cihazlarını kullanan yeni Rusya yapımı kötü amaçlı madencilik yazılımlarını ortaya çıkarmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram grubumuza katılın!

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları

Piyasa Özeti