Ana Sayfa Haberler Kaspersky: Kripto Para Madencilik Yazılımı Saldıları Popülerleşiyor!

Kaspersky: Kripto Para Madencilik Yazılımı Saldıları Popülerleşiyor!

Rus internet güvenlik şirketi Kaspersky Labs, kötü amaçlı kripto para madencilik yazılımlarının Botnet saldırılarında giderek daha popüler hale geldiğini söylüyor.

Gizli kripto para madenciliği saldırıları -aynı zamanda cryptojacking olarak da bilinir- bilgisayarın sahibinin rızası veya bilgisi olmadan kripto para birimleri için bir bilgisayarın işlem gücünü kullanan kötü amaçlı yazılımların yüklenmesi anlamına geliyor.

Kaspersky’ye göre, 2017’nin sonunda başlayan ve 2018 Ocak ayında sona eren kripto para boğa piyasasına rağmen yine de yıl boyunca kripto madencilik yazılımı saldırıları güncel bir tehdit olarak kaldı.

Botnetler arasında 2011’in ilk çeyreğinde popülerleşmeye başlayan kripto para madencilik yazılımlarının Botnetler tarafından indirilen kötü amaçlı yazılımlar arasındaki payı yüzde 4,9 olarak saptandı. 2017’nin 2. çeyreğinde kripto para madencilik yazılımların payı yüzde 2,9’du. Yani, her yönü ile kripto para madencilik yazılımı saldırılarında büyük bir patlama yaşandı.

Kaspersky’nin bu son araştırması, Botnetler’in kötü amaçlı kripto para madencilik yazılımlarının gittikçe popülerleştiğini gösteriyor. Siber suçluların cryptojacking’i diğer hack yöntemlerinden daha elverişli ve kârlı gördükleri tahmininde bulunuluyor.

Kaspersky, 2018’in üçüncü çeyreğinde Botnet’ler aracılığıyla yapılan DDoS saldırılarında düşüş olduğunu ve bu düşüşün nedeninin kripto para madencilik yazılımlarından kaynaklandığını belirtiyor.

Kasım ayı ortalarında siber güvenlik araştırma ekibi McAfee Labs, Monero (XMR) için neredeyse hiç iz bırakmadan çalışan ve kurbanların cihazlarını kullanan yeni Rusya yapımı kötü amaçlı madencilik yazılımlarını ortaya çıkarmıştı.

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya Hesaplarımız

597BeğenenlerBeğen
9TakipçilerTakip Et
6,136TakipçilerTakip Et
14AboneAbone Ol

Diğer Haberler

Bloomberg Tether’ı İnceledi: Tether (USDT) Hakkındaki İddialar Gerçek mi?

Bloomberg News tarafından incelenen Tether'ın ABD Doları rezervlerine önemli miktarda ilgi duyduğu ortaya çıktı. Şirketin ABD Doları rezervleri, Kanada, Bahamalar ve Porto Riko dahil...

Spencer Bogart Bitcoin’in Fiyatı için 50.000 Dolarlık Öngörüsünü Koruyor!

Bitcoin, bu yıl kripto para piyasasının hacminde görülen çöküşün ortasında piyasa hacminin %80'ini kaybetti. Ancak Spencer Bogart, dijital paranın şu anki değerini hala %1328'e kadar...

JPMorgan: Bitcoin Ayı Piyasası Kurumsal Yatırımcıları Korkutuyor

Kurumsal yatırımcılar uzun süredir kripto para ayı piyasasından korkuyor. En azından küresel pazar stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou da dahil olmak üzere JPMorgan Chase & Co. analistlerinden...

Kripto Para Piyasasında Neler Oluyor? Bitcoin 4.000 Doları Görür mü?

Geçtiğimiz 24 saat içinde kripto para piyasası Kasım ayından bu yanaki en güçlü günlük ralliyi gösterdi. Bitcoin yüzde 11'den fazla değer kazanarak 3.181 dolardan...

Kurumsal Yatırımcılar Ağırlıklı Olarak Tezgah Üstü Piyasalardan Bitcoin (BTC) Alıyor!

Kripto para piyasasının dört gözle beklenenleri şüphesiz kurumsal yatırımcılar. Kurumsal yatırımcıların piyasaya ilgi gösterdikleri ama bir türlü piyasaya giriş yapmadıkları bilinen bir gerçek. Araştırma...