Yükleniyor...

Kim Kardashian ve Kanye West Boşanıyor! Bitcoin’lerin (BTC) Velayeti Kimde Kalacak?

İddialara göre sosyetik isim Kim Kardashian West ve rapçi Kanye West, altı yıllık evliliklerinin ardından boşanmaya karar verdi. Amerika, bu haberle şok olurken aynı zamanda yaklaşmakta olan velayet savaşını da merak ediyor

Kanye west kim kardashian bitcoin btc bitcoin fiyati btc 2021

İddialara göre sosyetik isim Kim Kardashian West ve rapçi Kanye West, altı yıllık evliliklerinin ardından boşanmaya karar verdi. Amerika, bu haberle şok olurken aynı zamanda yaklaşmakta olan velayet savaşını da merak ediyor. Ama merak edilen savaş dört çocuğun velayetinden ziyade sahip olunan Bitcoin’ler (BTC) üzerine.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Temmuz 2018’de, blockchain teknolojisi firması Bloq’un başkanı ve kurucu ortağı ve Tally Capital’in kurucu ortağı Matthew Roszak, Kim Kardashian’a 1 BTC hediye etti, bu sırada BTC’nin değeri yaklaşık 8.000 dolardı. Bitcoin’in şu anki değeri ise 30.000 doların üzerinde. Değeri ne olursa olsun, Bitcoin yine de boşanma davasında tartışılacak bir konu olabilir.

Kaliforniyalı avukat Norman Fernandez, Decrypt’e, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Kaliforniya’da evlilik öncesi bir anlaşma olmadıkça, Bitcoin’ler muhtemelen ortak mülk (elbirliği mülkiyeti) gibi muamele görecek.”

Decrypt’in araştırmasına göre evlilik sözleşmesi yapılmış ancak sözleşmede dijital varlıklar hakkında ne söylendiği belirsiz. Elbirliği mülkiyeti, bir evlilikten sonra edinilen gelirleri veya mülkleri niteler. Bu gelir ve mülklere eşler eşit olarak sahiptir. Kısacası boşanmadan sonra da adil olarak bölüştürülmelidir.

Boşanma ve Kripto Para Birimlerinin Paylaşımı

Weinberger Boşanma ve Aile Hukuku Grubu’nun ortağı Bari Weinberger, 2019’da boşanma sırasında kripto para birimlerini bölmenin iki yolu olduğunu yazmıştı. İlk yol, Bitcoin’i satmak ve bölmek. Bununla birlikte, boşanma işlemlerinin uzunluğu ve kripto para biriminin oynaklığı göz önüne alındığında -geçen ay BTC’nin değeri 20.000 dolardan azdı- bu her zaman en iyi strateji değildir. Artı, kripto parayı satmanın vergisel sonuçları da var.

Taşınmaz mallar gibi diğer varlıkların aksine Bitcoin satılmadan da kolayca bölünebilir. Weinberger ikinci yol olarak şunu öneriyor:

“Bir diğer eş için benzersiz bir dijital cüzdan oluşturmak ve Bitcoin payını cüzdana göndermek.”

Diyelim ki Kardashian, Roszak’tan aldığı hediyeden sonra Bitcoin olgusunu beğendi ve West’e haber vermeden daha fazlasını almaya karar verdi. West’in avukatı, Kardashian’dan, örneğin Coinbase’de varlık satın alıp almadığını belirlemek için banka ve kredi kartı ekstreleri sağlamasını isteyebilir. Ve avukat emin olmak için özel anahtarı dahi isteyebilir.

American Academy of Matrimonial Lawyers dergisi için bir makale hazırlayan Richard West ve Jonathan Fields şunları söylüyor: “Bir mahkemenin diğer eş üzerinde kişisel yargı yetkisi varsa, mahkeme eşin de özel adresi vermesine karar verebilir, tıpkı bir mahkemenin hesap girişleri ve şifreleri vermelerini emredebileceği gibi.”

Mesele akademik olmaktan çok daha fazlasına işaret ediyor. Şubat 2018 tarihli bir Vice makalesinde boşanan çiftlerin kendilerine ait varlıkları gizlemek için kripto para birimleri kullandığından endişelenmesi nedeniyle bir dizi anlaşmazlıkların yaşandığı iddia edilmişti.

Alternatif olarak Kardashian, West’in kripto para işlemlerini araştırmak isteyebilir. Rapçi, Ekim 2020’de podcaster Joe Rogan’a ve dinleyicilere, Bitcoin’cilerin “Amerika’nın ve insanlığın gerçek özgürlüğünün ne olacağına dair gerçekten bir perspektife sahip insanlar olduğunu” söylemişti. Yani düşünüldüğünde West de potansiyel bir yatırımcı olabilir.

Bitcoin’lerin nasıl bölüşüleceği şu an Amerika’nın önemli tartışma konularından birisi. İleriki günlerde boşanma davasının Bitcoin varlıklarına nasıl etki edeceğini birlikte detaylı bir biçimde görebiliriz.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x