Anasayfa Borsalar Kripto Para Borsalarının %87'sinin Hacimleri Gerçeği Yansıtmıyor Olabilir

Kripto Para Borsalarının %87’sinin Hacimleri Gerçeği Yansıtmıyor Olabilir

Analiz firması The Tie tarafından yapılan araştırmaya göre, kripto para borsalarının yüzde 90’ının hacimleri gerçeği yansıtmıyor olabilir.

97 borsadan toplanan hacim bilgilerini ele alan araştırmacılar, kullanıcılardan geldiği iddia edilen hacmin büyük çoğunluğunun aslında bulunmadığını tespit etti. Araştırma kapsamında hacim bilgisi değerlendirilen borsalar arasında Binance ve Kraken gibi iyi bilinen ve pek bilinmeyen borsalar yer alıyor.

The Tie, “97 borsanın %87’sinin hacminin potansiyel olarak şüpheli olduğunu ve borsaların %75’inin şüpheli etkinlikte bulunduğunu tahmin ediyoruz.” diyor. Buna ek olarak, “CoinbasePro, Gemini, Poloniex, Binance ve Kraken’in ziyaretçi başına hacim ortalaması alındığında en büyük 100 borsanın gerçek hacminin günlük 2,1 milyar dolara eşit olması gerekiyor. Şu anda bu rakam 15,9 milyar dolar seviyelerinde.” açıklaması yer alıyor.

Mart 2018’de yayınlanan benzer bir rapor da borsalardan gelen hacim bilgilerinin gerçeği yansıtmadığını ortaya koyuyordu.

Binance CEO’su: “Borsaların Hacimleri Neden Sahte Olsun?”

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), tartışmalara neden olan CoinMarketCap’i ele aldı. The Tie’nın raporundan sonra Twitter’dan “Borsaların hacimleri neden sahte olsun?” sorusunu sordu ve şunu yazdı:

CoinMarketCap (CMC), sektörümüzün en yüksek trafikli web sitesi ve tüm borsalar için en büyük yönlendirici. CMC’nin en üst sıralarında yer almak yeni kullanıcılar edinmek için avantaj sağlıyor. Ancak yanlı kullanıcılar güvenilirliği tahrip ediyor.

Zhang, geçtiğimiz yıl Aralık ayında CoinMarketCap ile ilgili benzer iddialara yine benzer şekilde cevap vermiş ve ilk 25 Bitcoin (BTC) işlem çiftine dikkat çekmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram grubumuza katılın!

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

Yorum Yapın

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları

Anlık Piyasa Verileri

-
62,850.7211.05%