Yükleniyor...

Kripto Para Dünyasında Bu Hafta Neler Oldu? (25-29 Kasım 2019)

Çin’de Dijital Paralar Öncelikle Perakende Sektörünü Etkileyecek Hatırlayacağınız gibi, geçtiğimiz haftalarda Çin’in 6-12 ay içinde dijital parasını piyasaya süreceğine ilişkin bir haber paylaşmıştık.

kerem findik kripto para haftalik ozet

Çin’de Dijital Paralar Öncelikle Perakende Sektörünü Etkileyecek

zhouxiaochuan

Hatırlayacağınız gibi, geçtiğimiz haftalarda Çin’in 6-12 ay içinde dijital parasını piyasaya süreceğine ilişkin bir haber paylaşmıştık. Kısa süre önce bu konuda yeni bir gelişme yaşandı ve Eski Çin Merkez Bankası Başkanı Xiaochuan Zhou, dijital Yuan’ın öncelikli olarak perakende sektöründeki ödemeleri etkileyeceğini söyledi.

Caixin Hengqin Forum’da konuşan Xiaochuan Zhou, uluslararası dijital para birimlerinin iki amacı olduğunu söyledi ve bunlardan ilkinin Çin’in kendi perakende sistemi için dijital ödeme platformu geliştirmek olduğunu ifade etti. Zhou’ya göre, ikinci amaç ise uluslararası finansal kurumlar için sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak. Zhou bu iki amacın farklı teknik tasarımlar gerektirdiğine dikkat çekerek, Çin’in bu taraftaki kapasitesini perakendede dijital ödemelere yoğunlaştırması gerektiğini belirtti.

Xiaochuan Zhou konuşmasında Çin’in dijital paraları test etmek için zor bir ortam sunduğunu kabul etti ve ekledi: “Dijital para birimlerindeki döngülerin kısa olması nedeniyle daha az nüfuslu bir ülkede bu testler daha farklı sonuçlar verebilir.” Zhou testler sonucunda yanlış giden noktalar olması halinde kolayca yön değiştirmenin mümkün olduğuna da dikkat çekti.

Güney Kore’nin 380 Milyon Dolarlık Blockchain Yatırımı

guneykore

Güney Kore, Blockchain teknolojisine 380 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı. Güney Kore Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yapılacak yatırım Blockchain araştırma ve geliştirme alanlarında kullanılacak.

Bakanlık yetkilileri gerçekleştirilecek yatırımın 2021-2026 yıllarını kapsayacağını belirtti. Adının açıklanmasını istemeyen bakanlık yetkilileri, hükümetinin amacının Blockchain teknolojisiyle desteklenen bir veri ekonomisi ortaya çıkarmak olduğunu aktardı. Yetkililere göre, veri ekonomisinin hayata geçmesi için veri güvenliği sorununun çözülmesi gerekiyor. Blockchain teknolojisi, veri güvenliğinin oluşturulması için bir taban oluşturmakta yardımcı olabilir.

Yetkililer araştırılacak alanlar arasında akıllı sözleşme güvenliği, Blockchain’ler arası çalışma, ölçeklenebilirlik ve mutabakat algoritmaları gibi noktalar bulunduğunu sözlerine ekledi. Bununla birlikte, Güney Kore daha önce Blockchain alanında çeşitli inisiyatifleri desteklediğini bildirmişti. Buna bir örnek olarak Kore İnternet Güvenlik Ajansı’nın Blockchain’le ilgili projelere 2020’de 9 milyon dolar fon sağlayacağını paylaşmıştı.

ABD’li Savcı: Bir Avukat Kripto Para Dolandırıcılığında 400 Milyon Dolar Akladı

nicholasfolly

ABD’li savcı, bir avukatın kripto para dolandırıcılığında 400 milyon dolar akladığını iddia etti. Geçtğimiz hafta içinde Manhattan’daki federal mahkemede iddianamesini açıklayan Bölge Savcı Yardımcısı Nicholas Folly, Mark Scott isimli avukatın kripto para dolandırıcılığıyla 400 milyon dolar akladığını öne sürdü.

İddianameye göre, Mark Scott, para aklamak için sahte bir şirket kurdu ve OneCoin’in arkasındaki Ruja Ignatova’dan para aldı. Savcı Yardımcısı Folly, Scott’ın ilk aşamada Ignatova’dan 50 milyon dolar aldığını ve parayla lüks yat, pahalı ev, lüks saatler ve üç Porsche otomobil aldığını öne sürdü.

İddianameye ilişkin değerendirme yapan Scott’ın avukatı Arlo Devlin-Brown ise Scott’ın, OneCoin’e ait fonların yasal olduğunu düşündüğünü belirtti. Devlin-Brown bu noktada Scott’ın Ignatova’nın parasıyla meşru bir fon yönettiği görüşünü savundu ve suçlanması gereken kişinin Ignatova olduğunu sözlerine ekledi.

Savcı Yardımcısı Folly, Mark Scott’ın paravan şirket, offshore banka hesapları ve sahte belgeler kullanarak OneCoin’den aldığı 400 milyon doların kaynağını saklamakla itham etti. Öte yandan, OneCoin’in 2014’ün dördüncü çeyreği ve 2016’ının üçüncü çeyreği arasında 3,8 milyar para toplayarak ortadan kaybolan bir Ponzi şeması olduğunu kaydedelim.

Hindistan Ulusal Blockchain Stratejisi Geliştiriyor

sanjaydhotre

Hindistan ulusal Blockchain stratejisi geliştirdiğini açıkladı. Elektronik ve Enformasyondan Sorumlu Devlet Bakanı Sanjay Dhotre yaptığı açıklamada, ulusal seviyede Blockchain çerçevesi oluşturmak için çalıştıklarını söyledi. Bakan Sanjay Dhotre bu sayede Blockchain teknolojisinin potansiyelini ve kendileri için kullanım alanlarını ortaya çıkarmak istediklerini belirtti.

Bakan Dhotre’nin verdiği bilgiye göre, yönetişim, bankacılık, finans ve siber güvenlik gibi alanların Hindistan için potansiyel uygulama alanları bulunuyor. Bu amaçla Bilişim Bakanlığı tarafından Blockhain Teknolojisinde Dağıtık Mükemmeliyet Merkezi’nin desteklendiğini ifade eden Dhotre, diğer hükümet kurumlarının da bu merkezle işbirliğine gittiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan, Hindistan’ın kripto paralara yaklaşımına baktığımızda, “Blockchain, Bitcoin değil” görüşüne sahip olduğunu görüyoruz. Ülkede kripto paralarla ticaret yapanlara yasak getiren bir yasa tasarısı bulunan Hindistan’da yasa tasarısı kapsamında 10 yıl hapis cezası da gündemde.

Selcoin, YouTube Kanalı Açıldı

Selcoin

Twitter’da @Selcoin adıyla tanınan fenomen isim, 25 Kasım’da YouTube kanalını açtı. Yine Selcoin adıyla yayına giren kanaldaki ilk video, “Bitcoin -Blockchain -Deep Web- Dark Web” başlığını taşıyor. Selcoin 12 dakikalık videosunda Bitcoin, Blockchain, deep web ve dark web gibi konuların tarihî arka planını anlatıyor.

Erkan Öz: Bitcoin Öldü, Ruhuna El Fatiha

Erkan Öz Yazıları

Sitemizin yazarlarından Erkan Öz, “Bitcoin Öldü, Ruhuna El Fatiha” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Erkan Öz yazısında Bitcoin’in en kötü özelliğinin aşırı dalgalanmaya sahip olmasını belirtiyor. Bu aşırı dalgalanmayı örneklerle anlatan Öz, “Dünya 1950’lerin sonundan beri hızla klasik para ve sanayi ekonomisinden bilgi ekonomisine geçiyor. Bu yeni ekonomide merkezi kontrol, standart ürünler, piyasa için satılan ürünler, çok değerli liderler vs olmayacak. Bitcoin’in şirketi yok, ücretli çalışan yok, merkezi yok, CEO’su yok, her gün basının karşısına çıkıp poz atan bir lideri yok. Yani tam bir yeni ekonomi ürünü. Arjantin’de, Venezuela’da, Suriye’de ya da İran’da kendi para birimi çöken veya ülkesini terk etmek zorunda kalan insanlar için Bitcoin’in sunduğu hayati hizmetleri çok az sayıda ürün o da belki onlara sunabilir.” diyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x