Yükleniyor...

Kripto Paralarda Portföy Nasıl Oluşturulur?

Herkesin dilinde olan ayı piyasası, etkisini hissettirmeye devam ediyor.

gorsel1

Herkesin dilinde olan ayı piyasası, etkisini hissettirmeye devam ediyor. Çok sert düşüşler yaşansa da daha önce olduğu gibi piyasa tekrardan boğa sezonuna kavuşacaktır. Peki! Portföyümüz bu piyasa koşullarına ne kadar hazır? Bu sorunun cevabını yazımızda detayları ile keşfedeceksiniz.

Öncelikle her okuyucu kitlesine hitap edebilmek adına kripto paralarda dört yıllık market döngüsünü açıklamak gerekir. Bitcoin blok ödüllerinin dört yılda bir yarılanmasından ötürü piyasa genellikle yarılanma öncesi büyük bir düşüş ve ardından yarılanma ile birlikte büyük bir yükseliş sezonu yaşar. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise boğa piyasasın da her projenin yükselmesi değil. Ayı piyasasından her projenin sağ çıkamıyor oluşudur.

Bazıları bu düşüşün henüz %20’ler de olduğu gerekçesiyle sert bir düşüş ve ayı piyasasının gelmeyeceğini düşünse de buna hazırlıklı olmak yatırımcılara fayda sağlayabilir. Ancak gerçek bir ayı piyasasından söz edebilmek için düşüşün sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Bu süreçte ara yükselişler söz konusu olabilir.

Özellikle piyasaya yeni giren ve finansal tecrübesi olmayan insanlar büyük yükselişlerden sonra fiyatın bir daha düşemeyeceğine inanırlar. Bu sebeple o anki fiyatlardan dahi çekinmeden yatırım yapabilirler. Özellikle kripto paralarda finansal okuryazarlık artmadıkça panik satışlarının yaşaması çok muhtemeldir. Ayı piyasasına nelerin neden olabileceğini araştırmakta önemlidir çünkü ayı piyasasının ne kadar süreceğini tahmin etmede çok işimize yarayacaktır.

Peki Ne Yapmalı?

Öncelikle bu piyasalarda kazancın aldığınız riske oranlı olduğunu iyi anlamak gerekir. Örneğin piyasanın ilk ve en büyük coin’i olan Bitcoin’in piyasa değeri, BTC fiyatının 65 bin dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldiğinde 1 trilyon doları aşmıştı. 10 yılı aşkın bir süredir olduğu gibi belki de Bitcoin yeniden değer kazanmaya devam edecek.

Diğer coin’ler ise projenin sundukları ve hitap ettiği kitlesiyle de bağlantılı olarak farklı kazançlar getirebilir. Bunun bir süreç işi olduğunu unutmamalı. Ancak bu projeleri çok iyi araştırmış olmak yetmez, çünkü ayı piyasasından önce alınan coin’ler her zaman büyük bir risk barındırır. Yine de bu riskler sizleri üzmeyecek düşük miktarlarla riskler göz önüne alınarak uzun vade tutulabilir. Burada anahtar faktör ise taşıdığını risk ve ödül oranlarınızdır. Dengeyi kurmalısınız.

Diğer en önemli faktörün ise portföyü çeşitlendirmek olduğunu herkes bilir. Bu çeşitliği kripto paralarda yapmanın en iyi yolu ise kategorilere bölmek olacaktır. Örneğin DeFi, metaverse veya NFT kategorileri gibi bölünebilir. Ayrıca piyasa hakimiyetinin %70’i Bitcoin ve diğer akıllı sözleşme protokollerinde olduğunu unutmamalı ve portföyde aynı derecede önem verilmelidir. En basit tabirle Bitcoin olmadan bu marketin var olamayacağını söyleyebiliriz.

Önerilebilecek diğer en önemli tavsiye ise her zaman kendi araştırmanızı yapıp sorumluluklar almanız olacaktır.

Ayı piyasasına hazırlıklı olup boğa piyasasını karlı geçirebilmenin tek yolu iyi pir portföy inşa etmektir. Böylece içiniz rahat ve güvenli bir şekilde strateji geliştirebilirsiniz.


Yasal Uyarı: Bunlar yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Okurlar kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner