Yükleniyor...

Boğa sezonunu bu beş trend şekillendirecek!

Bitcoin'in (BTC) yükselişi eşliğinde uçuşa geçen kripto para piyasasında takip edilmesi gereken önemli trendler hangileri?

para sacan insanlar

Bitcoin‘in (BTC) yükselişi eşliğinde uçuşa geçen kripto para piyasasında takip edilmesi gereken önemli trendler hangileri?

BTC‘nin hızlı bir şekilde toplamasıyla yükseliş trendine giren altcoin’ler, kripto para yatırımcısının yüzünü güldürmeye başladı. Özellikle de bazı trendler, içinde barındırdıkları kripto paraların sert yükselişiyle dikkat çekti. Bu trendler hangileri oldu? Boğa sezonunda hangi trendlerin takibi kripto yatırımcılarına getiri imkanı sunabilir?

boga grafik

1- Dünya bu alana evriliyor: Yapay Zeka

Global anlamda her geçen gün değer kazanan yapay zeka sektörü, kripto sektöründe gücünü hissettirmeye başladı. 2023’ün sonlarında başlayan yapay zeka trendi, bu alanda hizmet veren projeleri birer birer yukarı taşıdı.

Başta NVIDIA’nın arka arka gelen pozitif kazançları ve OpenAI‘ın yeni gelişmeleri, kripto dünyasını doğrudan etkiledi. Diğer trendlere kıyasla daha fazla kalıcılık sağlayan ve daha geniş kitlelere yayılan yapay zeka, kripto paralardaki etkisini günden güne artırabilir.

yapay zeka

2- Kripto sektörünün olmazsa olmazı: Memecoin’ler

Kripto yatırımcılarının vazgeçilmez kategorisi memecoin’ler, uzun bir süredir piyasayı domine ediyor. Solana ekosistemindeki memecoin’ler önde gelmek üzere pek çok proje milyonlarca dolar piyasa değerine ulaşarak kripto yatırımcılarını zengin etti. 2023’te Pepe (PEPE) ile alev alan bu furya, günümüzde BOME ve WIF gibi isimler ile piyasada büyük bir yer edindi. Kripto dünyasının en eski trendlerinden memecoin’ler, ilerki süreçlerde de kazanç fırsatları yaratabilir.

Memecoin’lerde her ne kadar yüksek gelirler elde edilse de tehlikeleri bir o kadar fazla. Hızlı kazanç fırsatı olarak görülmesinden dolayı tehlike ve risk barındıran memecoin’ler, yatırımcıların dikkat etmesi gereken trendlerin başında geliyor.

shiba inu shib

3- Kripto tarafında yeni bir çıkış: RWA

BlackRrock CEO’sunun gerçek dünya varlıklarına (RWA’lara) dair olumlu görüş bildirmesiyle hareketlilik kazanan bu trend ilgili coin’lerin çok sert artışıyla cazibe merkezi haline geldi. CoinGecko verilerine göre son bir haftada en çok artışlar RWA kategorisinde yaşandı. Gerçek dünya varlıklarıyla kripto paraları bir araya getiren bu sektör, büyük şirketler ve ünlü isimlerden destek görmeye devam etmesi halinde bambaşka bir boyuta ulaşabilir.

Bunlara ek olarak, RWA’nın başlıca coin’leri diyebileceğimiz birkaç proje henüz önde gelen kripto para borsalarında listelenmedi. Bu gelişme ise RWA’nın potansiyelini daha büyük kılıyor. RWA’ya giderek artan bir talep, popüler kripto para borsalarının bu alana odaklanmasını sağlayacaktır. Böyle bir senaryoda ise RWA trendi kendini ispat etmiş olacaktır.

RWA kripto

4- Önümüzdeki sürecin parlayan yıldızı: DePin

Gerçek dünyadaki fiziksel altyapının kurulması ve geliştirilmesi yönünde fayda sağlayan DePin, 2024’ün potansiyelli trendleri arasında görülüyor. Dijital kaynaklar, bilgi işlem, bant genişliği ve depolama gibi pek çok alanda kolaylık sağlayan DePin yavaş yavaş da olsa bir çıkış yakalamış durumda. Şu an için yapay zeka ve memecoin çılgınlığından dolayı tam olarak yükseliş fırsatı bulamayan DePin’in diğer trendlerlerden para çıkışı halinde bu yıla damga vurması büyük bir ihtimal.

DePin kripto

5- Yeniden kendisini gösterdi: GameFi

Oyun dünyası ve kripto paraları birbirine bağlayan GameFi tekrardan gün yüzüne çıktı. Eski trendlerden GameFi zaman zaman kaliteli oyunların yükselişiyle fırsat yakalayabilmişti. Oynadıkça kazandıran oyunlar başlarda sükse yapsa da token ekonomilerinin doğru tesis edilememesi nedeniyle çoğu oyun bol bol token basarak enflasyona neden olmuş, oynadıkça kazanmanın değeri kalmamıştı. Ancak yeni dönemde hem grafik hem de oynanabilirlik açısından gelişimler kaydeden GameFi sektörü halen ilgi odağında yer alıyor. Buna ek olarak pek çok yeni oyun projesi Tier-1 olarak sınıflandırabileceğimiz kripto para borsalarında listelendi. Listelemeyle birlikte daha fazla kripto yatırımcısına erişen GameFi alanı etkin bir hareketlilik yakaladı.

GameFi kripto

“Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner