Yükleniyor...

Kriptoda Gizli Boğa ve Ayı Sapmaları Nasıl Belirlenir?

Alım satımdaki sapma, bir varlığın mevcut fiyat hareketleri ile momentum göstergesi kalıpları arasındaki bir tutarsızlığı ifade eder.

kripto sapma

Alım satımdaki sapma, bir varlığın mevcut fiyat hareketleri ile momentum göstergesi kalıpları arasındaki bir tutarsızlığı ifade eder. Genellikle fiyat gelişimi sürecinde önemli bir değişiklik önerirler.

Klasik bir yükseliş sapmasında, momentum göstergeleri daha yüksek dip modelleri yazdırırken, varlığın fiyatı daha düşük dipler yapmaya devam ediyor. Klasik düşüş eğilimi, sürekli yüksek yüksek fiyat modelleri ve momentum göstergesi tarafından düşük yüksek modelleri ile tanımlanır. Buna karşılık, gizli sapmalar, bir varlık için baskın eğilimin devam ettiğini gösteriyor.

Gizli sapmalar ya düşüş ya da yükseliş yönündedir. Gizli yükseliş sapması, varlık fiyatı için daha yüksek dipler ve momentum göstergesi için daha düşük dipler ile karakterize edilir. Gizli düşüş sapması, varlık fiyatı için daha düşük tepeler ve momentum göstergesi için daha yüksek tepeler ile gösterilir.

Sapma Nedir?

Momentum göstergeleri veya osilatörler, bir varlığın fiyatının normal yönünde devam etme veya eğilimi değiştirme olasılığını tahmin eden matematiksel olarak türetilmiş metrikler ve modellerdir. Fiyat geliştikçe bir varlığın gücünü tahmin eder ve bir varlığın değer gelişmelerine göre piyasanın gücünü gösterir.

Yani, piyasa duyarlılığı güçlü ve pozitif hareket ettiğinde (bir yükseliş trendi) bir varlığın değerinin artması beklenir. Öte yandan, piyasa gücü (momentum) azaldığında bir varlığın değerinin de düşmesi beklenir. Grafiklerden, yükseliş piyasasında, varlık fiyatı da daha yüksek seviyeler gösterirken, osilatör daha yüksek seviyeler göstermelidir. Piyasa düşüş eğilimindeyken osilatör ve fiyat da daha düşük dipler göstermelidir. Ancak bu her zaman böyle değildir. Bu olduğunda, buna sapma denir ve önemli bir gelişmenin geleceğine dair bir gösterge olabilir.

Sapma, bir varlığın mevcut fiyat hareketleri ile momentum göstergeleri veya osilatörler arasındaki bir tutarsızlığı gösterir. Farklılık olması durumunda, varlığın fiyat hareketleri tarafından geliştirilen kalıplar ve momentum göstergeleri uyuşmazlık içindedir.

gizli sapma

Klasik (Düzenli) Sapma Nedir?

Klasik sapma, momentum göstergesi paterni daha düşük tepeler geliştirmeye devam ederken varlık daha yüksek tepeler yapmaya devam ettiğinde veya momentum gösterge kalıbı daha yüksek dipler geliştirirken fiyat daha düşük dipler yaptığında ortaya çıkar. İkincisi yükseliş sapması olarak bilinirken, birincisi düşüş eğilimi olarak bilinir.

Gizli Sapma Nedir?

Gizli sapmalar daha az belirgindir ve gizli bir ayrışmayı tanımak için ek deneyim gerekebilir.

Gizli bir sapma durumunda, momentum göstergeleri sırasıyla daha düşük dipler ve daha yüksek tepeler yazdırırken, varlığın fiyatı daha yüksek diplere ve daha yüksek ellere ulaştı. Normal sapmalar gibi, gizli sapmalar da yükseliş veya düşüş olabilir.

Boğa gizli sapmaları, varlığın fiyatının daha yüksek dipler göstermesiyle karakterize edilirken, momentum göstergeleri kalıpları daha düşük dipler gösterir. Gizli ayı sapmaları, varlığın değeri için daha düşük tepeler ile karakterize edilirken, momentum göstergesi kalıpları momentumun büyüdüğünü ve daha yüksek tepeler yarattığını temsil eder.

Ayı Piyasasında Gizli Sapma

Yukarıda da belirtildiği üzere, gizli bir düşüş sapmasında varlık fiyatı daha düşük tepeler gösterirken, osilatör daha yüksek tepeler gösterir. Bu, varlığın piyasa duyarlılığı artarken bile destek seviyelerini korumak için mücadele ettiğini gösterir. Analitik olarak, bu, artan duyarlılığın direnç seviyelerini kırmak için yeterli olmadığı ve momentum yavaşladığında düşüş trendinin devam etmeye hazır olduğu anlamına gelir.

Boğa Piyasasında Gizli Sapmalar

Fiyatı yükseliş trendinde olan varlıklar genellikle kısa bir satış yaşar ve momentum yeterince güçlüyse, satıştan sonra fiyatın daha da yükselmeye devam etmesi beklenir. Bazı durumlarda, çizelgeler uygun bir boğa gizli sapma modeli yazdırır. Bu, fiyat grafiği için daha yüksek düşük kalıplarla karakterize edilir. Momentum dip seviyelerden toparlandıktan sonra varlığın fiyatı yükselmeye devam edecektir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner