Yükleniyor...

Makro Strateji Uzmanı: Doların Yerini Bir Kripto Para Birimi Alacak!

Finans analiz şirketi Bianco Research'ün başkan ve makro stratejisti Jim Bianco, bir kripto para biriminin dünyanın rezerv para birimi olarak, ABD dolarının yerini alacağına inandığını söyledi.

nlü stratejist doların yerini bir kripto varlık alacak

Finans analiz şirketi Bianco Research’ün başkan ve makro stratejisti Jim Bianco, bir kripto para biriminin dünyanın rezerv para birimi olarak, ABD dolarının yerini alacağına inandığını söyledi.

Morgan Creek Digital ortağı Anthony Pompliano ile Pomp Podcast’e röportaj veren Bianco, doların neden küresel ekonomiler ve finansal piyasalar için birincil tercih olarak kaldığını açıkladı.

“Doların rezerv para birimi olduğunu unutmayın. Bunun anlamı dünya ticaretinin %90’ı dolar. Ham petrolün fiyatı dolar cinsinden belirleyip, altının fiyatını dolar cinsinden kabul ediyoruz”

“Bir kriz esnasında, herkes öncelikle kendine hangi para biriminde olmak istiyorum sorusunu yöneltir. Hiç kimse güvenli sığınak para birimi olarak kabul edilen dolar yerine başka bir cevabı vermez.”

Ancak Bianco, yaptığı açıklamada doların bu kadar tercih edilmesine rağmen, mükemmellikten oldukça uzak olduğunu ve özellikle son 10 yıldır insanların yeni bir rezerv para birimi aradıklarını belirtti. Şu an için hiçbir fiat para biriminin doların yerine dolduramayacağını belirten Biaonco, bir sonraki rezerv varlığın kripto dünyasından çıkacağına inandığını belirtti.

Libra’nın ilk tatıldığı zamanlarda, bu görevi üstlenebilecek bir kripto varlık olduğuna inandığını belirten Bianco, daha sonra ise bu inancı yitirdiğini belirtti. Bitcoin (BTC) için ise, şu an en büyük kripto para birimi ancak lider kripto varlığın, rezerv olabilme özelliği taşımadığına inandığını belirtti.

“Muhtemelen bu kripto varlık henüz yok. Ne zaman var olacağını veya hangisinin olacağını bilmiyorum çünkü hem bir değişim aracı hem de bir değer deposu olması gerekiyor. Bitcoin bir değer deposu olabilir, ancak gerçek bir değişim aracı değil. Ethereum (ETH) gibi veya daha iyi bir değişim aracı olarak tartışabileceğiniz başka kripto varlıklar var, ama bunlar da iyi bir değer deposu değil”

Aslında bir çok uzman Bianco ile ortak görüşte diyebiliriz. Dünya’nın yeni bir rezerv varlığa ihtiyacı olduğu aşikar. Ancak bu varlığın ne olduğunu bize zaman gösterecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner