Yükleniyor...

MASAK 100 Milyon Liralık Kripto Paraya El Koydu: Kimsenin Gözünün Yaşına Bakmayacağız

Koronavirüs salgını sürecinde kripto para birimlerini kullanarak 100 milyon TL yurtdışına gönderilmek istendi.

MASAK Yurt Dışına Gönderilmek İstenen Kripto Paralara El Konuldu “Kimsenin Gözünün Yaşına Bakmayacağız.”

Koronavirüs salgını sürecinde kripto para birimlerini kullanarak 100 milyon TL yurtdışına gönderilmek istendi. MASAK tarafından yakalanan hesaplara bloke konuldu.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Hayrettin Kurt, koronavirüs sürecinde 100 milyon lira değerinde kripto paranın yurtdışına gönderilmek istendiği tespit ettiklerini açıkladı. MASAK başkanı Kurt, yurtdışına gönderilmek istenen kripto paralardan bazılarının Amerikan borsasına gönderilmeye çalışıldığına dikkat çekerek, “Yüzde 40’a yakını sadece bir şirket grubuna ait. Bu grubun hesaplarına bloke konuldu, inceleme başlatıldı. Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Bunların hepsini ifşa edeceğiz” dedi.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı: İsimler Tek Tek Açıklanacak

Yurtdışına gönderilmek istenen kripto para birimlerinin sahipleri arasında hem bireysel mevduat sahipleri hem de firmaların olduğunu belirten başkan, ilgili kişilerin isimlerinin tek tek açıklanacağını söyledi.

Bilindiği gibi kripto paralar Swift işlemlerinden bağımsız olarak alıp gönderilebiliyor. Ancak salgın sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntılarla mücadele kapsamında ülkemizde bazı önlemler alınmaya başlanmıştı. Bu önlemler arasında Swift kısıtlamaları da bulunuyordu. Özellikle işlemlerin %40’ının bir şirket grubuna ait olduğunu söyleyen Kurt, süreç hakkında şu bilgileri verdi:

Türkiye’de kripto para borsaları, bankalar üzerinden transfer yapıyor. Bankalarla işbirliğimiz kesintisiz sürüyor. Çok sıkı tutuyoruz, yetkilerimiz var. Yükümlülük denetimi yapacağız. Kripto para konusunda az işlem bildirimi gönderenlere ilişkin, denetim elemanlarını sistemli göndereceğiz. Bu konuda ihmali olanlara ağır para cezaları gelecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner