Yükleniyor...

Mastercard’dan Yapay Zeka Destekli Hamle

Mastercard, bankaların dolandırıcılıkla mücadele etmesine yardımcı olmayı amaçlayan yeni bir Yapay Zeka (AI) destekli hizmetini piyasaya sürdü.

MasterCard Kripto Para Dolandiriciligina Karsi Onlem Alacak

Mastercard, bankaların dolandırıcılıkla mücadele etmesine yardımcı olmayı amaçlayan yeni bir Yapay Zeka (AI) destekli hizmetini piyasaya sürdü.

Mastercard, gerçek zamanlı ödemeleri içeren ve illegal olayları tahmin etmek amacıyla bankalara sunulan yeni bir AI odaklı aracı ortaya çıkardı. Finansal hizmetler sağlayıcısından 5 Temmuz’da yapılan bir duyuruya göre , Tüketici Dolandırıcılık Riski çözümünün yapay zekası, Birleşik Krallık’taki bankaların verileri kullanılarak eğitiliyor.

Finans Devi Mastercard, Dolandırıcılığa Geçit Vermiyor

Mastercard’ın açıklamış olduğu hizmet, verileri analiz ederek, bir kullanıcının daha önce dolandırıcılık ile ilişkilendirilmiş bir hesaba para aktarma girişiminde bulunup bulunmadığını tahmin edebiliyor. Mastercard Siber ve İstihbarat Başkanı Ajay Bhalla yaptığı bir açıklamada, geçmişte bu tür dolandırıcılıkların bankaları tespit etmesinin inanılmaz derecede zorlayıcı olduğuna değinerek şunları söyledi;

“Müşterileri gerekli tüm çekleri geçiyor ve parayı kendileri gönderiyor; suçluların herhangi bir güvenlik önlemini kırmaya ihtiyacı olmadı.”

Yapay Zeka destekli hizmetleriyle bankacılık sektöründeki güvenlik çalışmalarını ön planda tutan Mastercard, küresel çapta ilgi topladı. Hem Yapay Zeka alanının bu denli gelişiyor olması hem de artan bankacılık sorunlarının içinde yer alması, Mastercard’ı ön plana çıkardı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner