Yükleniyor...

Medya Kuruluşları Yine Bitcoin’i Masaya Yatırdı: Ayı Piyasası Mı Geliyor?

Son Bitcoin fiyat artışıyla birlikte yaklaşan yarılanma  faaliyeti medyanın da ilgisini giderek çekmeye başladı.

Cnbcnin Bitcoin hakkında iddiaları

Son Bitcoin fiyat artışıyla birlikte yaklaşan yarılanma  faaliyeti medyanın da ilgisini giderek çekmeye başladı. CNBC medya kuruluşu, yaklaşmakta olan yarılanmaya vurgu yaparak  BTC’nin yakında birden yükseleceğini iddia etti. İlgi çekici olan şu ki; ne zaman anaakım medya kuruluşları kripto para piyasası hakkında dikkat çekici yorumlar yapsa, varlıkların ayı piyasasına girdiği görülmüştü.

CNBC Bitcoin’in Yükseleceğine İnanıyor

Bitcoin’in son fiyat artışı Cuma günü CNBC Hızlı Para programında tartışıldı. Kripto para destekçisi uzman Brian Kelly, mevcut durumla ilgili görüşlerini açıkladı ve yarılanmaya dair yorumlarını açıkladı:

“Tüm dünya parasal gevşeme (QE) yapmaktayken, Bitcoin parasal sıkılaştırma yapmak üzeredir. Bu fenomen varlığın fiyatının yarıya indirileceği anlamına gelmez, sadece günlük arzın yarıya indirildiği anlamına gelir.

Geçmişte bu yarılanmalar çok büyük artışlar için bir katalizördü. Bu yarılanmada da bunu gördük; yaklaşık 9.000 dolar seviyesine gelindi. Ancak orta ve uzun vadede düşünürsek, artık tüm dünyanın para bastığı bir ortamda, stok-akış (S2F) modeline göre altından daha az olacak bir varlığınız olacaktır.”

Kelly, Bitcoin madencilerinin yarılanmadan sonra daha az ödül alacağına  atıfta bulunarak, “zayıf olan” madencilerin elenebileceğini de sözlerine ekledi. Ancak Kelly bundan 30 ila 60 gün sonra “tekrar güzel bir artış olacağını” da belirtti.

Parasal Gevşeme vs Parasal Sıkılaştırma

Kelly ayrıca parasal gevşeme ve sıkılaştırma arasındaki karşılaştırmayı da masaya yatırdı. ABD hükümeti faiz oranlarını sıfıra indirdikten sonra “sınırsız” parasal gevşeme sistemi uygulanacağını taahhüt etti.

“Parasal gevşeme; ekonomiye doğrudan para ilave etmek için, önceden belirlenmiş miktarda devlet tahvili veya diğer finansal varlıkların satın alınmasını içerir.”

Bununla birlikte, artan QE seviyeleri para biriminin devalüasyonuyla sonuçlanabilir. Ünlü Amerikalı iktisatçı Peter Schiff, son zamanlarda benzeri görülmemiş miktarlarda basılan paranın hiperenflasyona neden olabileceğini belirtti.

Parasal sıkılaştırma ise tam tersi şekilde çalışır. Mevcut günlük arzı azaltarak piyasaya enjekte edilen likiditeyi zamanla azaltır. Temel ekonomik ilkelerin dikte ettiği gibi; talep aynı kalırsa veya artarsa, arz düşerken, varlığın değeri teorik olarak artmalıdır.

İşte bu noktada Bitcoin devreye girmektedir.

Bitcoin’in Parasal Sıkılaştırması ve Yaklaşan Yarılanması

Bitcoin’in toplam arzı 21 milyon ile sınırlıdır. Ayrıca 4 yılda bir de madencilerin ağına yeni bloklar ekledikleri için kazandıkları ödülleri yarı yarıya azalmakta, böylece piyasaya yeni basılmış bitcoinlerin arzı ve enflasyon oranları yarıya indirmektedir.

Şimdi enflasyon yaklaşık %3,64 seviyesindedir ancak 2 haftadan kısa bir süre içinde -önümüzdeki 3. yarılanmadan sonra- bu oran %1,8’e düşecektir.

Kelly ayrıca önceki iki yarılanmadan sonra Bitcoin’in fiyatının gerçekten de arttığını belirtti. Bu durum kripto para topluluğunda tarihin tekerrür edeceği konusunda birçok spekülasyona neden oldu.

Tabii ki bu yıl genel ekonomik ortam, özellikle 2016 ve 2012 yıllarındakinden farklıdır. Yeni koronavirüsün (COVID-19) yayılması, kısıtlamalar nedeniyle ülkelerin makro ekonomilerini yavaşlatımaktadır zira tüm endüstriler çalışmayı durdurmuş bulunmaktadır.

Anaakım Medya’nın Kripto Paralar Üzerinde Olumsuz Etkileri Var mı?

Bitcoin ve kripto para piyasası, 2017/2018’deki parabolik fiyat artışı sırasında çeşitli dev geleneksel medya kuruluşları tarafından gündeme getirildi. Kelly, geçmişte birkaç kez cesur iddialarda bulundu ve Bitcoin’i 20.000 dolar dahi olsa satın almaya devam edeceğini söyledi. Sonraki aylarda, BTC tüm zamanların en yüksek değerinin %85’ini kaybetti.

Başka bir örnek ise Ripple’ın XRP’si idi. O zamanlar bir haberde “XRP en yeni kripto para birimlerinden biridir ve token başına 2 dolar civarındadır.” gibi ciddi iddialarda bulunuldu.

Bu tür haberler perakende yatırımcıları hemen satın almaya zorlayabilir, bu da fiyatları daha da hızlandırabilir. XRP kılavuzu 2 Ocak 2018’de yayınlandı ve sadece birkaç gün sonra varlık “Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi”ne ulaştı. Ancak bunu takip eden hızlı ve acı verici bir çöküş yaşadı. Bir ay sonra XRP, %82 düşüşle 0,57 dolara düştü ve Ağustos ayında 0,23 doları gördü.

XRP/USD 1D. Kaynak: TradingView

Her halükarda kitle iletişim araçları kripto para piyasasına dikkat çekiyor, ancak kripto para piyasasının ihtiyaç duyduğu dikkatin bu olup olmadığı tartışmaları sürüyor. Sadece birkaç ay önce Şubat ayında, Bitcoin tekrar CNBC’nin gündemindeydi ve sonrasında fiyatı 3.600 dolara indiren büyük bir tasfiye görmüştü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner